GÜNCEL

Grup Yorum üyeleri tahliye edildi

FERSUDE - Grup Yorum Üyeleri Bahar Kurt, Helin Bölek ve Fikret Akar ile Yeliz Kılıç tahliye edildi Çağlayan Adliyesinde görülen davada Grup Yorum Üyeleri Bahar Kurt, Helin Bölek ve Fikret Akar ile...

Grup Yorum üyeleri tahliye edildi
26 Toplam Gösterim

FERSUDE - Grup Yorum Üyeleri Bahar Kurt, Helin Bölek ve Fikret Akar ile Yeliz Kılıç tahliye edildi

Çağlayan Adliyesinde görülen davada Grup Yorum Üyeleri Bahar Kurt, Helin Bölek ve Fikret Akar ile Yeliz Kılıç tahliye edildiler.

Grup Yorum üyeleri, “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konmuş ve grup üyelerinden İbrahim Gökçek, Bahar Kurt, Helin Bölek, Barış Yüksel ve Ali Aracı açlık grevine başlamıştı. 

Çağlayan Adliyesinde görülen davada Grup Yorum Üyeleri Bahar Kurt, Helin Bölek ve Fikret Akar ile Yeliz Kılıç tahliye edildiler.

Duruşmada savunma yapan avukatlar, kovuşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu. Ancak mahkeme bu talebi reddetti.  

'İnsan değerler yaratan bir varlıktır'

SEGBİS ile duruşmaya katılan Bahar Kurt, “Savunma hakkımızı kullanabilmek için işkenceleri göze alarak gelmek istiyoruz” diyerek, duruşma salonuna getirilmesini istedi. 161 gündür açlık grevinde olduğunu belirten Kurt, mahkemeye sağlıklı bir şekilde getirilmek için yaptığı bütün başvurularının reddedildiğini dile getirdi. Kurt, “Kaburgalarım batıyor, görme sorunlarım var. Ben bunları bile isteye yapıyorum. İnsan kendine niye bunu yapar? Değer mi? Değer. İnsan sadece fiziki ihtiyaçlarını gideren bir varlık değildir. İnsan değerler yaratan, sanat yapan, hayatı güzelleştiren bir varlıktır” diyerek yaşadıkları hukuksuzlukları anlattı.  Avukatlar, tutuklu sanıklar hakkında tahliye edilmesi talebinde bulundu. Talebi kabul eden mahkeme, her 5 ismin tahliyesine karar verdi.  Bir sonraki duruşma 12 Şubat 2020 tarihine ertelendi. 

Ne olmuştu?

Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İstanbul, Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi son iki yılda sekiz kez polis baskınına maruz kaldı: 2016’nın Ekim ve Kasım aylarında, 2017’nin Mayıs ve Eylül aylarında, 2018’de de Ekim ve Kasım aylarında. 2019 yılında da polis baskınları devam etti, son operasyon 26 Şubat 2019’da gerçekleşti.

Baskınlar sırasında Grup Yorum’a ait enstrümanlar kırıldı veya kayboldu, nota defterleri zarar gördü. Grup Yorum’un yaptığı açıklamaya göre, bu baskınlarda toplam 30 kişi tutuklandı. Birçok üyesi halen tutuklu.

2016 Kasım ayında İdil Kültür Merkezi’ne yapılan polis operasyonunda gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından, ‘polise mukavemet, hakaret ve terör örgütü üyesi olma’ gibi suçlamalarla grup üyelerinin tutuklanmalarına kararı verdi.

Tutuklu Grup Yorum üyeleri aşağıdaki taleplerle açlık grevine gitti:

– Sürekli baskına uğrayan, terörize edilmeye çalışılan ve Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezine polis baskınları son bulsun.

– Grup Yorum üyeleri bakanlığın arananlar listelerinden çıkarılsın.

– Yaklaşık 3 yıldır neredeyse tüm konserleri yasaklanan Grup Yorum üzerindeki konser yasakları kaldırılsın.

– Yorum üyeleri haklarında açılan davalar düşürülsün.

– Tutuklu Grup Yorum üyeleri serbest bırakılsın.


Haber Yanı Reklam
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE