18 Kasım’da neredeyse tam ay tutulması gerçekleşecek
Haber
06 Kasım 2021 - Cumartesi 08:53
 
18 Kasım’da neredeyse tam ay tutulması gerçekleşecek
18 Kasım gecesi ile 19 Kasım sabah saatleri arasında bir ay tutulması gerçekleşecek. Ay, kenarını güneş ışığında bırakarak yalnızca yüzde 3'ü hariç dünyanın daha büyük gölgesinde olacak.
Bilim ve Teknoloji Haberi
18 Kasım’da neredeyse tam ay tutulması gerçekleşecek

FERSUDE - 18 Kasım gecesi ile 19 Kasım sabah saatleri arasında bir ay tutulması gerçekleşecek. Ay, kenarını güneş ışığında bırakarak yalnızca yüzde 3'ü hariç dünyanın daha büyük gölgesinde olacak.

 

 

Gökbilimciler ve yıldız gözlemcileri, tam bir güneş tutulmasına benzer bir ay tutulması gerçekleşeceğini belirtiyor. 

 

Gökbilimcilere göre geometrisi nedeniyle, ay, kenarını güneş ışığında bırakarak yalnızca yüzde 3'ü hariç dünyanın daha büyük gölgesinde olacak. İnsanlar ay tutulmasının tadını güvenle çıkarak. 

 

Tam bir tutulma olarak ilan edilmemesine rağmen, ay yüzeyi genellikle tam bir olay sırasında meydana gelen karanlık ve biraz renk gösterecek.

 

Gözlemciler, bu tutulmanın orta noktasında Ay'da gölgenin merkezinde olmamız durumunda dünyanın etrafında turuncu bir halka görebileceğimizi; bu noktadan bakıldığında, güneş ışığının atmosferimizde kırıldığını, her gün batımına tanık olduğumuzu görebileceğimizi söylüyor. Dünyanın sol tarafında her gün doğumu ile birlikte aynı anda sağ tarafında.

 

Parçalı tutulmanın 23.18'de başlaması bekleniyor. En büyük tutulma, ayın yüzde 97'sinin kaplandığı saat 01:02'de gerçekleşecek.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı