Akbelen Ormanı'nda bilirkişi keşfi yapıldı
Haber
20 Ekim 2021 - Çarşamba 15:41
 
Akbelen Ormanı'nda bilirkişi keşfi yapıldı
Köylülerin Akbelen Ormanı'nda maden genişletme ve kömür taşıma bandına karşı açtığı dava kapsamında bilirkişi keşfi yapıldı.
Ekoloji Haberi
Akbelen Ormanı'nda bilirkişi keşfi yapıldı

FERSUDE - Muğla'nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi'nde bulunan Akbelen Ormanı'nda köylülerin maden genişletme ve kömür taşıma bandı projelerinin ÇED muafiyetinin iptali için açtığı dava kapsamında bilirkişi keşfi yapıldı. Muğla 3'ncü İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen 1 hakim, maden, makine ve harita mühendislerinden oluşan 4 kişilik bilirkişi heyeti gün boyu bölgede inlemelerde bulundu.

Keşifte İkizköy avukatı Arif Ali Cangı, davaya müdahil olan Bodrum Belediyesi ile Muğla ve İzmir Barosu gözlemci olarak yer alırken, keşfe halk sağlığı uzmanı, doğa koruma uzmanı, çevre mühendisleri ile İkizköylüler de katıldı.

Doğa savunucuları ile köylüler, “Geleceğime dokunma”, “Kömür, değil, yaşamı savun", "Direne direne kazanacağız" pankart ve dövizleriyle bilirkişi heyetini karşıladı.

 

KAYGILAR ANLATILDI

Köylüler, uzmanlar ve avukatlar, bölgenin durumuna dair bilirkişi heyetine aktarımlarda bulundu. Açılacak olan yeni maden sahalarının halk ve hayvan sağlığı üzerinde yaratacağı kaygıları anlattı. Köylüler ayrıca Türkiye'nin taraf olduğu sözleşmelere uyulmasını da istedi.

Bilirkişi heyeti ise yapılan tüm aktarımları dinleyerek, notlarını aldı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı