AKP’li Şemdinli Belediye başkanından orman yangını için ‘yaygara’ paylaşımı
Haber
18 Ağustos 2021 - Çarşamba 20:41
 
AKP’li Şemdinli Belediye başkanından orman yangını için ‘yaygara’ paylaşımı
Şemdinli'de devam eden orman yangını köy içerisine doğru ilerlerken, müdahale edilmeyen yangına ilişkin paylaşımda bulunan AKP’li Şemdinli Belediye Başkanı Tahir Saklı #Şemdinliyanıyor tagı için “yaygara” dedi.
Ekoloji Haberi
AKP’li Şemdinli Belediye başkanından orman yangını için ‘yaygara’ paylaşımı

FERSUDE - Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Nêrkole köyünde bulunan ormanlık alanda dün akşam saatlerinde yangın çıktı. Giderek etkisini artıran yangın kısa süreliğine dursa da halen devam ediyor. Nêrkole köyünden saatler önce köylüler tarafında çekilen bir görüntüde yangının halen sürdüğü ve köyün mezarlığına kadar geldiği ifade ediliyor. Köylüler, yangının söndürülmesi çağrısında bulundu.

 

KAYMAKAMLIKTAN AÇIKLAMA

Yangına ilişkin Şemdinli Kaymakamlığı’ndan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Şemdinli ilçemiz Günyazı Köyü Yiğitler Mezrasının üst kısımlarında dün akşam saatlerinde başlayan örtü altı yangınına, personellerimiz, güvenlik birimlerimiz ve vatandaşlarımız tarafından müdahale edilmiş ancak arazinin engebeli ve dağlık olmasından dolayı, rüzgarın da etkisiyle birlikte belli bir alanda yayılmıştır. Devam eden çalışmalar sonrasında alanın büyük çoğunluğu kontrol altına alınmıştır. Söndürme ve soğutma çalışmaları devam etmekte olup, yerleşim yerine herhangi bir sıçrama durumu söz konusu değildir” denildi.

 

‘5 PERSONEL VE KÖYLÜLER DIŞINDA MÜDAHALE EDEN YOK’

Yaşanan yangınla ilgili sanal medya hesabında paylaşım yapan Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Muharrem Tekin, Orman Müdürlüğü’ne bağlı 5 personel ve köylüler dışında yangına kimsenin müdahale etmediğini belirtti.

 

BELEDİYE BAŞKANI’NDAN ‘YAYGARA’ PAYLAŞIMI

Yangına ilişkin paylaşımda bulunan AKP’li Şemdinli Belediye Başkanı Tahir Saklı ise resmi hesabından tepki toplayan bir paylaşım yaptı. Saklı paylaşımında #Şemdinliyanıyor tagına “yaygara” derken kaymakamlığın “Yangın devam ediyor” cümlesini ve yangının devam ettiği görülen fotoğrafları görmezden gelerek, “Örtü altı yangını denilen ot ve kurumuş bitkilerin yanması kontrol altına alınmıştır” demesi tepkiye neden oldu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı