Amida Konserleri'nin 5'incisi kadınlara adandı
Haber
07 Mart 2021 - Pazar 14:58
 
Amida Konserleri'nin 5'incisi kadınlara adandı
"Geçmişin Sesi Amida Konserleri" sersinin 5'incisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadınlara adandı. Konser, bu akşam saat 20.00'de sosyal medya platformu üzerinden yayınlanacak.
Eğitim Haberi
Amida Konserleri'nin 5'incisi kadınlara adandı

FERSUDE - Tarihi kültürel mekanlarda çekimleri yapılarak dijital ortamda izleyicilere sunulan Amida Konserleri serisinin 5’incisi Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi ile DTSO Kadın Meclisi işbirliğinde Ergani Çayönü Hilar Mağaraları’nda düzenlendi. Kardeş Türküler kadın solistleri ile Ma Müziğin kadın grubunun birlikte yer aldığı konser, bu akşam saat 20.00'de DTSO’nun sosyal medya hesaplarından yayınlanacak.
 
 
HEDEFE ULAŞILDI
 
Konuya ilişkin bilgi veren DTSO Genel Sekreter Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Meryem Özdemir Ok, konserin Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edildiğini, DTSO Kadın Meclisi ve AB Bilgi Merkezi ile işbirliği içinde organize edildiğini anımsattı. Daha önce Hasuni Mağaraları, Zerzevan Kalesi, Eğil Kalesi ve Sur içi Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen konserlerin büyük ilgi gördüğünü ve projenin hedeflerine ulaştığını aktaran Özdemir Ok, “Dijital konserlerle temel amacımız kentin tarihi kültürel değerlerinin tanıtımıydı. Tarihi yapıları soyut kültürel değerlerimiz, müzik kültürümüz, ezgilerimiz, stranlar ile aktardığımız yaşanmışlıklarımız, yöresel kıyafetlerimiz ve enstrümanlarımız ile birlikte tanıtmak istedik. Her konserde de farklı sanatçılarla özellikle Kürtçenin zenginliğini, Mezopotamya coğrafyasının kültürel zenginliğini aktarmak istedik. Ermeni Kilisesi ve Hilar Mağaraları’nda düzenlediğimiz konserlerde de farklı dillerden ezgilere yer verdik ve bu coğrafyanın geçmişten bugüne beşiklik ettiği kültürleri ve bir arada yaşayan günümüze kadar var olan değerleri aktarmak istedik. Konserler büyük ilgi gördü. Bu şekilde projeyi tasarlarken ki hedeflerimize ulaştığımızı söyleyebilirim" ifadelerini kullandı. 
 
 
Özdemir Ok, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için organize ettikleri konser için özellikle Hilar Mağaraları’nı seçtiklerini ifade ederek, "Ergani Çayönü ve Hilar Mağaraları ilk buğdayın ve mercimeğin yetiştirildiği, hayvanların evcilleştirildiği ve neolitik dönemin izlerini taşıyan 10 bin yıllık geçmişe sahip kentin en önemli tarihi kültürel mekanlarından biri. Kadın emeğinin izlerini taşıyor. Dolayısıyla kadınların uygarlığın ilk şekillendiği bu tarihi kültürel mekanda bir araya gelmesi ve bu konseri organize etmesi oldukça anlamlı ve değerli" dedi. 
 
 
KONSER KADINLARA ADANDI
 
Konserin bu serisini tüm kadınlara ithafen gerçekleştirdiklerini (adadıklarını) belirten DTSO Kadın Meclisi Sözcüsü Seda Berekatoğlu da, kadınların tarihten günümüze kadar toplumun inşasında önemli rol oynadıklarını ancak günümüzde ciddi eşitsizliklerle karşı karşıya olduklarını söyledi. Berekatoğlu, "Günümüzde kadınların emeği hala görünür değil. Kadına yönelik şiddet en temel sorunumuz ve her güne yeni kadın cinayetleriyle uyanıyoruz. Kadınlar ekonomik, sosyal ve kültürel alanda yeterince yer alamıyor. Bunun önünde oldukça ciddi engeller bulunmakta" diye konuştu.
 
 
Pandemi döneminde kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddette ciddi artış yaşandığını kaydeden Berekatoğlu, şöyle dedi: "Kadınlar pandemi nedeniyle ev içinde daha çok iş yükü ve psikolojik baskı  ile karşı karşıya kaldılar. Pandemi koşullarının devam ettiği bu dönemde DTSO Kadın Meclisi olarak kadınlara ulaşabilmek adına, birlikte olmak amacıyla bu konseri organize ettik. Konser için toplumsal cinsiyet eşitliği için projeler geliştiren Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’nden destek aldık. Amida Konserleri’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlediğimiz bu serisini tüm kadınlara adıyoruz."
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı