Apolas Lermi ve Yılmazcan Şare'den ortak çalışma: Laze Mı
Haber
28 Ocak 2021 - Perşembe 12:15
 
Apolas Lermi ve Yılmazcan Şare'den ortak çalışma: Laze Mı
Daha önce Zazaca müziğin önemli temsilcilerinden Mikail Aslan ile bir halk şarkısında düet yapan Lermi, bu kez Yılmazcan Şare’nin sözlerini yazdığı “Laze Mı (Oğlum)” isimli şiiri besteleyip seslendirdi.
Eğitim Haberi
Apolas Lermi ve Yılmazcan Şare'den ortak çalışma: Laze Mı

FERSUDE - Daha önce Zazaca müziğin önemli temsilcilerinden Mikail Aslan ile bir halk şarkısında düet yapan Lermi, bu kez Yılmazcan Şare’nin sözlerini yazdığı “Laze Mı (Oğlum)” isimli şiiri besteleyip seslendirdi.

Dersim'in Nazımiye ilçesinde çekilen ve konusu yaşanmış bir hikayeye dayanan klibin yönetmenliğini ise Murat Davulcu üstlendi. Klipte oğlu gurbette öldürülen ve bugün 103 yaşında olan Beser Özata’nın acısı anlatıldı.

Apolas Lermi, “Coğrafyalar farklı olsa da yaşanan acılar çok ortak. Biz aslında birbirimize kenetliyiz. Bu yakınlığı pekiştirmek ve halklar arasına sokulmak istenen olumsuz algıları pozitif değerlere dönüştürmek için böyle çalışmalar yapıyorum. Dersimle olan ilişkim turistik bir ilişki değil. Bu sadece bir şarkıya sığdırılacak bir ilgi değil. Sonrasında da benzeri çalışmalar yapmayı planlıyorum. Bu çalışmayı da Munzur’un yitik çocuklarına ve bütün Anadolu halklarına armağan ediyoruz” dedi.

Zazaca sözlerin sahibi ve klibin oyuncusu Yılmazcan Şare; “Bunun bir başlangıç olmasını diliyorum. Eserin Karadeniz’de de Dersim’de de yankısı olur umarım. O yaşlı kadının içindeki ağıt Karadeniz müziğiyle harmanlandığı zaman eminim ki dostluğumuza, kardeşliğimize katkı sunacaktır” şeklinde konuştu.

Klibin yönetmenliğini yapan Murat Davulcu ise, “Daha önce de Dersim’de Apolas ile klip çekmiştik. Burayı çok sevdim. Klipte bir annenin yalnız kalışını aktarmaya çalıştık. Karadeniz müziğinin Zazaca ile buluşması son derece güzel oldu” ifadelerini kullandı. 

Klibi buradan izleyebilirsiniz

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı