Araştırma: Kuzey Kutbu'nda karın yerini yağmur alacak
Haber
02 Aralık 2021 - Perşembe 12:19
 
Araştırma: Kuzey Kutbu'nda karın yerini yağmur alacak
Araştırmalar, Kuzey Kutbundaki yağış rejimindeki değişimin düşünülenden onlarca yıl önce gerçekleşeceğini ve 'derin' etkilerinin olacağını gösteriyor.
Ekoloji Haberi
Araştırma: Kuzey Kutbu'nda karın yerini yağmur alacak

FERSUDE - Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre yağmur, iklim krizinden dolayı gezegen ısınırken Kuzey Kutbu'nun en yaygın yağışı olarak karın yerini alacak.

 

Bugün, Kuzey Kutbu'na yağmurdan daha fazla kar yağar. Ancak çalışma, dünyanın 3C daha ısınması halinde yüzyılın sonundan önce bölgenin tüm topraklarının ve neredeyse tüm denizlerinin kardan daha fazla yağmur almasıyla bunun tersine dönüşeceğini öne sürüyor.

 

Küresel sıcaklık artışı 1,5C veya 2C'de tutulsa bile, Grönland ve Norveç Denizi bölgelerinde yağmur hakim olacaktır. Bilim adamları Grönland'ın devasa buz örtüsünün zirvesine geçen Ağustos ayında  ilk kez  yağmurun yağmasından sonra şok oldular.

 

Yakın dönemde yapılan araştırmalarda, kardan yağmura geçişin daha önce tahmin edilenden onlarca yıl daha erken gerçekleşeceği ortaya çıktı. Karbon emisyonları azaltılmazsa önceki modellerin öngördüğü gibi 2090 yılına kadar değil, 2060 veya 2070 yıllarına kadar orta Kuzey Kutbu'na sonbaharda yağmurun hakim olacağını buldu.

 

Bunun çok büyük etkileri olacak. Kuzey Kutbu'nun çok güçlü kar yağışına sahip olması, o bölgedeki ekosistem ve aynı zamanda küresel iklim için önemli, çünkü çok fazla güneş ışığını yansıtıyor.

 

Kar her kış deniz buzu üretiminde önemli, bu nedenle daha az kar, daha az buz ve açık okyanuslar tarafından emilen daha fazla ısı anlamına gelir. Araştırma, Grönland'ın güney kıyılarında yağmurun arttığını gösteriyor. Bu, buzulların okyanusa doğru kaymasını  ve bunun sonucunda birçok kıyı bölgesini tehdit eden deniz seviyelerindeki yükselişin daha da hızlanabileceğinden endişe ediliyor.

 

Bölgedeki etkiler arasında hayati önem taşıyan buz yollarının erimesi, daha fazla sele  ve hayvan sürülerinin açlığına sebep olacak. Yağmur kar üzerine yağdığında ve sonra donduğunda, hayvanların beslenmesini durdurur. Ren geyiği, karibu ve misk öküzleri buz tabakasını kıramaz, bu durumda hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları çimlere ulaşamayacaklar.

 

Yeni araştırmaya liderlik eden Kanada'daki Manitoba Üniversitesi'nden Michelle McCrystall, "Kuzey Kutbu'nda olanlar orada kalmıyor" dedi.

 

"Kuzey Kutbu'nun günlük yaşamınızdan çok uzak olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında oradaki sıcaklıklar o kadar arttı ki, güneye de bir etkisi olacak.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı