Araştırma: Yüz maskeleri insanları daha çekici gösteriyor
Haber
14 Ocak 2022 - Cuma 14:32
 
Araştırma: Yüz maskeleri insanları daha çekici gösteriyor
Covid salgınının çok az olumlu sonuçları oldu, ancak İngiliz akademisyenler birini ortaya çıkarmış olabilir: insanlar koruyucu maskelerde daha çekici görünüyorlar.
Yaşam Haberi
Araştırma: Yüz maskeleri insanları daha çekici gösteriyor

FERSUDE - Cardiff Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, hem erkeklerin hem de kadınların yüzlerinin alt yarısını gizleyen bir yüz maskesiyle daha iyi göründüklerine karar verildiğini görünce şaşırdılar.

 

Guardian'da yer alan habere göre, Bilim İnsanları tek kullanımlık cerrahi maske ile kaplı yüzün çekici olarak kabul edildiğini keşfettiler.

 

Cardiff Üniversitesi psikoloji fakültesinden yüz uzmanı olan Dr Michael Lewis,pandemiden önce yapılan araştırmaların tıbbi yüz maskelerinin hastalık veya hastalıkla ilişkili oldukları için çekiciliği azalttığını tespit ettiğini söyledi.

 

"Yüz maskeleri her yerde bulunur hale geldiğinden beri bunun değişip değişmediğini test etmek ve maske türünün herhangi bir etkisi olup olmadığını anlamak istedik." dedi.

 

"Çalışmamız, tıbbi yüz maskeleri ile kaplandığında yüzlerin daha çekici kabul gördüğünü öne sürüyor. Bunun nedeni, mavi maske takan sağlık çalışanlarına alışkın olmamız ve bunları tıp mesleklerindeki insanlarla ilişkilendirmemiz olabilir. Kendimizi savunmasız hissettiğimiz bir zamanda, tıbbi maskelerin takılmasını güven verici bulabiliriz ve bu nedenle maske takanlara karşı daha olumlu düşünceler hissedebiliriz."

 

Araştırmanın ilk bölümü Şubat 2021'de gerçekleştirildi. 43 kadından maskesiz,  düz bez maske, mavi tıbbi yüz maskesi takan erkek yüzlerinin ve yüz maskesinin gizleyeceği alanı kaplayan düz siyah bir kitap tuttuğu görüntülerin çekiciliğini bir ila 10 arasında bir ölçekte derecelendirmeleri istendi.

 

Katılımcılar, bez maske takanların maskesi olmayan veya yüzleri kitap tarafından kısmen gizlenenlerden önemli ölçüde daha çekici olduğunu söylediler.

 

Lewis, "Sonuçlar, maskelerin insanları hastalık hakkında düşündürdüğü ve kişiden kaçınılması gerektiği düşünülen pandemi öncesi araştırmaya karşı koşuyor" dedi.

 

"Pandemi, maske takanları nasıl algıladığımız konusunda psikolojimizi değiştirdi. Maske takan birini gördüğümüzde artık 'o kişinin bir hastalığı var, uzak durmam gerekiyor' diye düşünmüyoruz.

 

"Bu evrimsel psikoloji ile ilgilidir. Hastalık ve hastalık kanıtı eş seçiminde büyük bir rol oynayabilir - daha önce hastalığa dair herhangi bir ipucu büyük bir dönüş olurdu. Artık psikolojimizde yüz maskeleri artık kontaminasyon işareti olarak görülmemektedir."

 

Lewis, maskelerin dikkatleri gözlere yönelttikleri için insanları daha çekici hale getirmesinin mümkün olduğunu söyledi. Bir yüzün sol veya sağ yarısını kapatmanın da insanları daha çekici hale getirdiğini, kısmen beynin eksik boşlukları doldurduğunu ve genel etkiyi abarttığını tespit ettiğini söyledi.

 

İlk çalışmanın sonuçları Bilişsel Araştırma: İlkeler ve Sonuçlar dergisinde yayınlandı. Bir grup erkeğin maske takan kadınlara baktığı ikinci bir çalışma gerçekleştirildi; sonuçları henüz yayınlanmadı, ancak Lewis sonuçların genel olarak aynı olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı