Bakan Koca: Artık güvendeyiz
Haber
27 Nisan 2022 - Çarşamba 14:18
 
Bakan Koca: Artık güvendeyiz
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Zihinlerimizden salgının korkusunu atıyoruz, artık güvendeyiz," dedi.
Sağlık Haberi
Bakan Koca: Artık güvendeyiz

FERSUDE - Bakan Koca, "Toplantının ardından Cumhurbaşkanımız Bilim Kurulumuzu kabul ederek toplantı kararlarını açıkladı. Neredeyse 2,5 senedir çok zorlu bir mücadele verdik. 1 milyon 300 bin kişilik sağlık ordumuzla birlikte milletimizin her ferdi gayret gösterdi, fedakârlık yaptı. Bugün o zor dönemleri geride bırakmanın huzurunu yaşıyoruz. Zihinlerimizden salgının korkusunu atıyoruz, artık güvendeyiz. Aşımız, ilacımız var. Bu silahlar elimizde olduğu müddetçe, hastalık artık büyük bir tehdit olmaktan çıkmıştır" diye konuştu.

 

Koca, "Maske kullanımı da ulaşım ve sağlık kuruluşları haricinde gönüllülük esasıyla sürdürülecektir. 65 yaş üstü ve diğer kırılgan grupları korumakla yükümlüyüz. Hatırlatma dozlarını ihmal etmemeliler. Risk gördükleri yerlerde maskeyle kendilerini korumalılar. Öte yandan öksürük, burun akıntısı, halsizlik gibi herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyon belirtisi olan kişiler, maske takarak etrafındakileri korumalılar. Vatandaşlarımıza, bu noktada hassasiyet göstermelerini tekrar hatırlatmak istiyorum" dedi.

 

Vaka sayılarının daha da düşeceğini kaydeden Koca, "Vaka sayımız dün itibarıyla 2 bin 500'e kadar düşmüş durumdadır. Hayatını kaybeden 14 vatandaşımızın tamamı, mevcutta kronik hastalıkları olan ve ileri yaşta hastalarımızdır. Hastanelerimizde yoğun bakımlarda gittikçe hastalarımız azalmakta, Covid servisleri birer, ikişer kapanmaktadır. Bu seyre uygun şekilde Aydın da yoğun bakımda hiçbir hastası olmayan illerimizden biri. Günlük vaka sayısı, son dönemde ortalama 20 kişi. Öngörümüz o ki bu sayı önümüzdeki dönemde daha da düşecektir" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı