Batman çoprabalığı geri döndü
Haber
09 Aralık 2021 - Perşembe 12:27
 
Batman çoprabalığı geri döndü
Sarı-kahverengi çizgili minik balığın, Dr Cüneyt Kaya ve Dr Münevver Oral tarafından yakın zamanda görülene kadar neslinin tükendiği düşünülüyordu.
Ekoloji Haberi
Batman çoprabalığı geri döndü

FERSUDE - Bilim insanlarının neslinin tükendiğini düşündüğü bir tatlı su balığı, yaklaşık 50 yıl aradan sonra Türkiye'de bulundu.

 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden Doçent Dr Cüneyt Kaya, "12 yıldır bu alanı araştırıyorum ve bu balık her zaman listemdeydi" dedi. "Uzun zaman aldı. Balığın üzerindeki ayırt edici işaretleri gördüğümde kendimi çok mutlu hissettim. Mükemmel bir andı."

 

Kritik derecede tehlike altında olan Batman Nehri Çoprabalığı (Paraschistura chrysicristinae), maksimum 3.6 cm uzunluğa kadar büyüyen küçük sarı-kahverengi çizgili bir balık. En son 1974'te Batman ve Ambar nehirlerinin akarsularında ve kollarında görüldü.

 

Balık taksonomisti Kaya ve aynı üniversitede genetikçi ve araştırma görevlisi olan Dr Münevver Oral, 1986-1999 yılları arasında inşa edilen Batman Barajı'nın yukarısındaki loş alanlarda arama çalışmalarına ağırlık verdi. Kaya, "Türler kaybolduğu için orijinal doğal yaşam alanını bilemedik, bu yüzden nerede arama yapacağımızı bilmiyorduk" dedi. "Bu tür çok küçük ve silindiriktir, bu yüzden ağların daraltılması gerekiyordu. Daha önce daha büyük ağlar kullandık ama balıkların ağlardan geçtiğini düşünüyorum, bu yüzden bulamadık."

 

Sıkı örgülü ağları kullanan Kaya ve Oral, Sarim deresinin sığ, kayalık, hızlı akan bölgelerinde 14 çoprabalığı ve Han deresinde dokuz çoprabalığı buldu. Balığın büyüklüğü avanatajı olabilir. Oral, "Şanslıyız, çünkü bu türün hiçbir ekonomik değeri yok." dedi. "Batman Nehri'ndeki Çoprabalığı çok küçük. Yerel halk bize diyor ki: "Bu kadar yolu bunu bulmak için mi geldin?'"

 

Şimdi kuraklık ve kirlilik gibi olası tehditleri incelemek de dahil olmak üzere, çoprabalığının geleceğini güvence altına almak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Oral, "İnsan yapımı kirlilik bir sorundur, bu yüzden yerel halkın farkındalığını artırmamız gerekir." dedi. "Baraj inşaatı da başka bir tehdit, ayrıca istilacı türler de olabilir. Türlerin ekolojisini bilmiyoruz, bu yüzden daha fazla araştırma yapmalıyız."

 

Kaya ve Oral'ın araştırması, küresel Kayıp Balıkları Arama Projesi kapsamında koruma örgütleri Shoal ve Re:wild tarafından desteklendi.

 

Shoal'ın genel müdürü Mike Baltzer, "18.000'den fazla balık türü var. Biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği için önemlidirler ve hayatta kalmak için bağımlı olduğumuz nehirlerin ve göllerin sağlığının mükemmel bir göstergesidir. Bu balıklar bulunduktan sonra türleri kurtarmak için çalışma yapılması gerekiyor."

 

WWF, Shoal ve diğer ortakların bu yıl yayınladığı Dünyanın Unutulmuş Balıkları raporuna göre, tatlı su balıkları ciddi tehditlerle karşı karşıya.

 

Baltzer, "Tatlı su balıkları gezegendeki en çok tehdit altında olan fauna grubu olarak kabul edilir" dedi. "Tatlı su balık türlerinin üçte birinden fazlası yok olma tehdidi altında. Tatlı su balıklarının daha fazla ilgiye ihtiyacı var. “

 

"Batman Nehri Çoprabalığı gibi neslinin tükendiği düşünülen bir tür bulmak çok heyecan verici. Zihinlerimizi ve çabalarımızı odaklarsak, başka türler bulabileceğimizi ve balıkların neslinin tükenmesini durdurabileceğimizi gösteriyor."

 

Guardian

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı