Bedelli affının detayları belli oldu
Haber
17 Haziran 2022 - Cuma 12:41
 
Bedelli affının detayları belli oldu
Askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere bedelli askerlik yoluyla af getirilecek. 550 bin kişiye bedelli yolu açılarak haklarındaki işlemlerin sonlandırılması planlanan yasa teklifi TBMM'ye verilme aşamasında.
Gündem Haberi
Bedelli affının detayları belli oldu

FERSUDE - Milli Savunma Bakanlığı, (MSB) askerlik görevi yapmayan, bakaya, yoklama kaçağı ve saklı durumda olan yaklaşık 550 bin kişinin yararlanması için af getiriyor.

 

Hürriyet'in haberine göre, MSB'nin hazırladığı taslak AKP'nin kurduğu komisyonda son şeklini aldı. Meclis’e verilecek aşamaya getirildi.

 

Teklife göre, bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere af getirilecek. Bedelli ücretleri bunlar için ayrıca belirlenecek. Mevcut bedelli ücretinden daha fazla olacak yeni rakam, bakayada geçen süreyle bağlantılı olarak kademeli olarak belirlenecek. 2022 yılı bedelli askerlik ücreti 56 bin lira. Bu rakam, aftan yararlanacaklar için ayrıca belirlenecek.

Dövizli askerlik

Düzenleme ayrıca dövizli askerlik affını da içerecek. Yurtdışındaki Türk vatandaşlarından daha önce başvuruları yarım kalan, ücretin tamamını yatırmayan ve bu nedenle haklarını kaybeden 2 bin 100 kişiye yeni hak tanınacak. İkinci kez dövizli askerlik başvuru hakkı olmayan kişiler de aftan yararlanacak.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı