‘Bilal Erdoğan'ın arkadaşı İzmir'in ormanlarını yok edecek’
Haber
15 Kasım 2021 - Pazartesi 14:38
 
‘Bilal Erdoğan'ın arkadaşı İzmir'in ormanlarını yok edecek’
CHP'li Sevda Ertan Kılıç, Menemen ilçesinde Bilal Erdoğan'ın arkadaşı Raif İnan'nın 70 bin metrekare alanda doğa katliamı yapacağını söyledi.
Ekoloji Haberi
‘Bilal Erdoğan'ın arkadaşı İzmir'in ormanlarını yok edecek’

FERSUDE - CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Menemen İlçe Başkanı Ömer Güney’le birlikte Menemen ilçesinde yapılması planlanan Yılmaz Rüzgar Enerji Santrali Projesini yerinde inceleyerek, bölgede açıklamalarda bulundu. Kılıç burada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Menemen İlçesi, bir kısmı 3. Derece Arkeolojik Sit alanında bulunan, Emiralem ve Asarlık Mahallelerinde Ocak 2021 tarihinde Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ve Yol İlavesi İmar Planının Cumhurbaşkanlığı kararıyla onaylandığını anımsattı. 
 
 
MENEMEN TALAN EDİLECEK
 
Mülkiyeti "Devlet Ormanı" vasfında olan, tapusu 11 milyon 200 bin metrekarelik proje için 136 bin 780 metrekare kesim iznin verildiğini duyuran Kılıç, "Bu kesin izin verilen alan içinde trafo alanları, idare merkezleri bulunmaktadır, 70 bin metrekare alandaki ağaçların kesilmesi ve süpürme izni onaylanmıştır. Her sene binlerce hektarlık alanı orman yangınlarıyla kaybediyoruz. Küresel iklim krizi kapımızda, ancak devletin bilgisi ve ilgisi dahilinde Menemen’de bir doğa katliamı yaşanacak, rant uğruna ormanlarımız talan edilecek. Buradaki yaban hayatı, börtü böcek zarar görecek. Onlarca belki de yüzlerce yılda yetişen ağaçlarımız yok olacak" dedi.
 
 
BİLAL ERDOĞAN'IN ARKADAŞI
 
Kılıç, ormanların katledilmesine tepki göstererek, "Bölgede başka rüzgar alan ve ormanlık olmayan bölgeler varken, 70 bin metrekare alanda neden ağaç katliamı yapılıyor? Tabi ki bu sorunun cevabı işi yapacak olan şirket ortaya çıkınca anlaşılıyor. Söz konusu şirketle ilgili yapılan araştırma ve Ticaret Sicil kayıtlarında da görüldüğü üzere, Çapar Elektrik A.Ş 2019 yılında LTD’den A.Ş’ye dönüştürülmüştür. Şirketin kurucu ortağı olan Artıbir Anonim Şirketi ile Çapar Elektrik A.Ş’nin ortakları aynı kişilerdir. Bu isimler Raif İnan ile Mehmet Şafi İnan’dır. İzmir’in ormanlarını 2060 yılına kadar talan etme izni verilen şirketin ortaklarından Raif İnan, Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşıdır. Bütün Türkiye’yi talan eden bu yapı İzmir’e gözünü dikmiş durumda. İzmirliler olarak bu talan organizasyonuna dur demek için mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu. 
 
MA
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı