Bilirkişi Afşin C Santrali’nin ÇED raporunu olumsuz buldu
Haber
18 Kasım 2021 - Perşembe 09:29
 
Bilirkişi Afşin C Santrali’nin ÇED raporunu olumsuz buldu
Bilirkişi heyeti, Afşin C Termik Santrali için verilen “ÇED olumlu” raporunun olumsuz olduğu yönünde görüş bildirdi.
Ekoloji Haberi
Bilirkişi Afşin C Santrali’nin ÇED raporunu olumsuz buldu

FERSUDE - Bilirkişi heyeti, Afşin C Termik Santrali için verilen “ÇED olumlu” raporunun olumsuz olduğu yönünde görüş bildirdi. 
 
 
Maraş Bölge İdare Mahkemesi Bilirkişi Raporu’nda, Türkiye Varlık Fonu (TVF) tarafından A ve B Maraş Afşin’de yapılması planlanan C Termik Santrali için verilen “ÇED olumlu” kararının uygun olmadığı yönünde görüşe yer verildi. Bölgede yaşayan 25 yurttaş tarafından “ÇED olumlu kararı”na karşı Maraş İdare Mahkemesi’ne iptal istemli açılan davada, mahkeme İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan 7 bilim insanını görevlendirdi. Bilirkişi heyeti, Altunelma ile Tanır Mahallesi sınırları arasında yapımı planlanan termik santrale dair hazırladıkları raporu, davanın görüldüğü Maraş Bölge İdare Mahkemesi’ne sundu. Çevre, meteoroloji, harita, kimya, jeoloji, ziraat, hidroenerji alanlarında uzman bilirkişi heyeti, geçtiğimiz aylarda bölgede keşif yaptı. Hazırlanan 50 sayfalık bilirkişi raporunda; “olumlu” kararı verilen ÇED dosyasındaki eksiklikler ve hatalar sıralandı. Bilirkişi heyeti, ÇED dosyasının; tarımsal faaliyetler, çevre kirliliği, su havzaları ve insan sağlığı yönünden birçok eksiği olduğuna ilişkin görüş belirtti.
 
 
Susuzlaştırma tehlikesi
 
 
Görüşte, susuzlaştırma çalışmalarının doğuracağı geri dönülmez zararlara dikkat çekildi. Bilirkişi heyeti, bu tür faaliyetlere onay verilmesinin bilimsel veriler ve akılsal yaklaşımlar doğrultusunda doğru olmayacağını vurgulayarak, “Santral kurulumu için planlanan faaliyetlerin içinde susuzlaştırmanın yer alması, yer altı sularının çekilmesi, kurutulması, deplase edilmesi ve durumdan Ceyhan Nehri’nin kaynaklarının bulunduğu Yukarı Ceyhan Havzasının etkilenecek olması karşısında bu tür faaliyetlere onay verilmesi bilimsel veriler ve akılsal yaklaşımlar doğrultusunda doğru olmayacaktır” diye kaydetti. 
 
 
Tehlikeler sıralandı
 
 
Raporda, hava kalitesinin sınır değerlerinin ve emisyon yüklerinin sağlanabilmesi anlamında yeterli olmadığının anlaşıldığı ve tarım ile tarım dışı arazilerde koruma altına alınacak bitkisel toprak katının sıyrılması için kullanılan yaklaşımın yanlış olduğu vurgulandı. Bilirkişi heyeti, tespitler sonucunda Afşin C Termik Santrali için verilen ÇED olumlu kararının uygun olmadığı görüş ve kanaatine vardı.
 
 
Mahkeme, bilirkişi heyetinin sunduğu ve olumsuz görüş belirttiği kararın ardından Afşin C Termik Santralinin ÇED kararının yürütülmesi veya durdurulması kararı alacak.
 
 
Termik sayısı arttırılmak isteniyor
 
 
Kanal İstanbul’un da ÇED raporunu hazırlayan Çınar Mühendisliği’nin hazırladığı "ÇED olumlu" raporu, 27 Mart'ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edildi. Öte yandan Maraş’ta Afşin Elbistan A (1355 MW) ve Afşin Elbistan B (1440 MW) kömürlü termik santralleri, 1984 yılından bu yana faaliyeti sürdürüyor. Temiz Hava Hakkı Platformu’nun geçtiğimiz yıl yayımladığı “Kara Rapor 2020: Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri” başlıklı rapora göre; var olan iki termik santrale Afşin C, Afşin D, Afşin E, Afşin G, Diler Elbistan (Diler Holding) ve Elbistan (Anadolu Enerji) olmak üzere 6 yeni termik santral daha eklenmesi planlanıyor. Aynı rapora göre Maraş, kirli hava solunan 6 kent arasında yer alıyor. 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı