Boğaziçili öğrencileri hakkında tahliye kararı
Haber
07 Ocak 2022 - Cuma 13:02
 
Boğaziçili öğrencileri hakkında tahliye kararı
Kayyım Rektör Naci İnci’nin şikayetinin ardından tutuklanan Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.
Gündem Haberi
Boğaziçili öğrencileri hakkında tahliye kararı

FERSUDE - Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan kayyım Naci İnci’nin şikayeti sonrasında tutuklanan Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen ilk duruşmada tahliye edildi. 2'si tutuklu toplam 14 kişi hakkında "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununu ihlal etme" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma", "kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme" ve "ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. İstanbul 22'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma salonunda yer olmadığı gerekçesiyle yargılama 40’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi salonunda taşındı.
 
 
‘GÖZALTI ÖNCESİ TELEFONA AA LİNKİ’
 
Tutuklu yargılanan Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada söz alan Ersin Berke Gök, kendisine yönelik suçlamaları reddetti. Gözaltına alınıp tutuklanma sürecini anımsatan Gök, telefonuna Anadolu Ajansı’na (AA) ait bir haber linkinin geldiğini, bu haber linkinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendilerini hedef gösterdiğini paylaştı. Daha sonra telefonla arandığına dikkati çeken Gök, “Büyük ihtimalle tutuklanacağımı söylediler. Okuldaki sivil polisler beni takip ediyordu. Bu sırada çevik kuvvet sivil polisler beni bekliyordu. Çıktığım anda üzerime çullandılar” dedi.
 
İŞKENCE OLDU
 
Gözaltında işkenceye maruz kaldıklarını paylaşan Gök, daha sonra tutuklandıklarını hatırlattı. Gök, “Faşizmin bir başka yüzü. İtmeler kakmalar, emir vermeler, verilmeyen yemekler, olmayan sıcak su, verilmeyen kitaplar, geç verilen ders notları, giremediğim dersler. Asla işleme alınmayan dilekçeler, verilmeyen mektuplar” diye konuştu.
 
 
KAYYIMLAR GİBİ EL PENÇE DURMAYIZ
 
Boğaziçi direnişine başından beri destek verdiğini ve hala destek vermeye devam ettiğini söyleyen Perit Özen, bu nedenle tutuklandığını ifade etti. Kendilerine dönük baskılara işaret eden Özen, “Kötülüğün sıradanlaştığı bir durum var ortada” diye kaydetti. Kayyum Naci İnci’nin bir TV programında kendilerini Vandal olarak tanımladığını paylaşan Özen, asıl vandalın kendisi olduğunu söyledi. Bizler yalnızca eğitim hakkı gasp edilmiş zavallı gençler değiliz, bizim bir mücadelemiz var. Kayyımlar gibi el pençe divan durup hesap vereceğimiz biri de yok” diye belirtti.
 
 
 
TAHLİYE KARARI
 
Gök ve Özen’in savunmaları ardından tutuksuz öğrenciler söz aldı. Mahkeme duruşmaya 14.00’da devam etmek üzere ara verdi. Verilen aranın ardından avukatların savunması ile devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme, tutuklu Gök ve Özen hakkında adli kontrol şartıyla tahliye kararı verdi.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı