Çavuşoğlu ve Lavrov’dan Suriye’ye dair iki farklı açıklama
Haber
08 Haziran 2022 - Çarşamba 15:21
 
Çavuşoğlu ve Lavrov’dan Suriye’ye dair iki farklı açıklama
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG ve Kürtlerin ayrı tutulması gerektiğini ileri sürerken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Astana formatı çerçevesinde Türkiye ile çalıştıklarını söyledi.
Gündem Haberi
Çavuşoğlu ve Lavrov’dan Suriye’ye dair iki farklı açıklama

FERSUDE - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Ukrayna ve Rusya'dan dünyaya ihraç edilecek ürünlerin önündeki engelleri Lavrov ile görüştüklerini kaydetti. 
 

 

UKRAYNA VE RUSYA İLE TİCARET
 
Ukrayna tahılının uluslararası piyasaya ihraç edilebilmesi için çeşitli fikirlerin ortaya çıktığını ve BM'nin bu konuda bir planı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Biz Türkiye olarak bu planı makul buluyoruz ve uygulanabilir bir plan olarak görüyoruz” dedi. Bu planın Rusya ve Ukrayna tarafından kabul edilmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, "Bunun detaylarını görüşmek üzere İstanbul'da bir toplantıya ev sahipliği yapabileceğimizi BM’nin teklifi üzerine söyledik" ifadelerini kullandı.

 

 
SURİYE POLİTİKASI
 
Suriye'deki son gelişmeler ve Türkiye'nin dış politikalarına ilişkin konuşan Çavuşoğlu, işgal ettikleri bölgelere rağmen Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğünü destekleyeceklerini söyledi. "Tek çözüm yolu siyasi çözümdür” diyen Çavuşoğlu, bu çözüme muhalefet cephesi ve Suriye’deki demokratik güçlerin dahil olmadığını ifade etti ve “Hem Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden hem de bize yönelik saldırılarını arttıran terör örgütlerinin de bu ülkeden temizlenmesi gerekiyor. Suriyeli Kürtlerle PKK/YPG'yi bir tutmamak lazım” diye konuştu.  

 

 
NATO TAVRININ NEDENİ KÜRTLERE VERİLEN DESTEK
 
Çavuşoğlu, Suriye’deki Kürt güçlerine gelen destekler nedeniyle, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine karşı çıktıklarını aktarırken, “Bu nedenle ve Türkiye'ye yönelik kısıtlamalardan dolayı karşı çıkıyoruz. Bunları da şimdi yazılı şekilde kendilerine ilettik" diye belirtti. 

 

 
RUSYA UKRAYNA MÜZAKERELERİ
 
Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelere ilişkin de konuşan Çavuşoğlu, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin, son zamanlarda tekrar müzakerelere dönmek istediğini vurguladı. Çavuşoğlu, “"Biz müzakereye dönme konusunda birkaç hafta öncesine göre daha olumlu bir atmosfer olduğunu görüyoruz. Sahadaki gelişmeler içerisinde. Her iki taraf tekrar bir araya gelmek isterse biz kolaylaştırıcı bir ülke olarak gerekli desteği, nasıl Antalya'da sizleri bir araya getirdiysek, İstanbul'da müzakere heyetlerini bir araya getirdiysek, tekrar müzakerelerin başlaması için üzerimize düşeni yaparız” dedi.

 

 
 RUSYA İLE KÜRT KARŞITI MUTABAKAT
 
Çavuşoğlu, ayrıca Suriye'nin kuzeyindeki YPG güçlerine dair de Rusya Federasyonu ile 2019 yılında mutabakata vardıklarını ifade ederken, bu konuyu da Lavrov ile görüştüklerini belirtti: “Suriye'nin sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini bir kez daha vurguladık. Burada da vurguluyoruz. Bölücü ajandası olan terör örgütlerine müsaade edilmemesi gerekiyor.”

 

 
  LAVROV: ‘GIDA KRİZİ YOK’
 
Ardından konuşan Lavrov ise Ukrayna'nın tahıl ürünlerinin çıkışı konusunu bir facia olarak göstermeye çalıştığını, Ukrayna'dan dünyaya ihraç edilen tahılın payının sadece yüzde 1 olduğunu ve bunun gıda krizine yol açmayacağını söyledi.
 
 
Lavrov, "Ukraynalılar mayınsızlaştırma faaliyetine hazır olduklarını beyan ediyor. Mayınsızlaştırma faaliyetine hazırsa Ukrayna, biz de görüşmeye hazırız. Bizim tarafta herhangi bir engel yok. Ukrayna limanlarını mayınlardan temizlerse biz de gemilerin çıkışı için adımlar atarız" dedi.
 
 
‘ASTANA FORMATIYLA TÜRKİYE İLE ÇALIŞIYORUZ’
 
Çavuşoğlu, Şam rejiminin Suriye'de iç savaşın sona ermesi için siyasi çözüme yanaşmadığını vurgularken, Lavrov "Türkiye'nin sınır güvenliği hassasiyetini önemsiyoruz. Astana formatı çerçevesinde Türkiye ile çalışmaktayız" dedi
 
 
 
MA
 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı