COP26: Glasgow'da kilit hedefler havada kaldı
Haber
14 Kasım 2021 - Pazar 10:56
 
COP26: Glasgow'da kilit hedefler havada kaldı
Glasgow İklim Paktı, sera gazları için en kötü fosil yakıt olan kömürü azaltmayı açıkça planlayan ilk iklim anlaşmasıdır.
Ekoloji Haberi
COP26: Glasgow'da kilit hedefler havada kaldı

FERSUDE - Glasgow İklim Paktı, sera gazları için en kötü fosil yakıt olan kömürü azaltmayı açıkça planlayan ilk iklim anlaşmasıdır.

 

Anlaşma, aynı zamanda daha acil emisyon kesintileri için baskı yapıyor ve gelişmekte olan ülkelere iklim etkilerine uyum sağlamalarına yardımcı olmak için daha fazla para vaat ediyor.

 

Ancak taahhütler, sıcaklık artışını 1.5C ile sınırlamak için yeterince ileri gitmiyor.

 

Daha önceki müzakere taslaklarında yer alan kömürü aşamalı olarak bırakma taahhüdü, Hindistan'ın buna karşı çıkmasıyla dramatik bir sonuca yol açtı.

 

Hindistan sulandırdı

 

Hindistan iklim bakanı Bhupender Yadav, gelişmekte olan ülkelerin "hala kalkınma gündemleri ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasıyla uğraşmak zorunda olduklarında" kömür ve fosil yakıt sübvansiyonlarını aşamalı olarak kaldırma sözü verebileceklerini söyledi.

 

Sonunda ülkeler, bazılarının hayal kırıklığı ifadeleri arasında kömürü "aşamadan çıkarmak" yerine "aşamalarını azaltmayı" kabul etti. COP26 Başkanı Alok Sharma, olayların böyle geliştiği için "çok üzgün" olduğunu söyledi.

 

Ancak anlaşmayı bir bütün olarak korumanın hayati olduğunu söyledi.

 

Küresel ısınma 2,4C ile sınırlı

 

Anlaşmanın bir parçası olarak ülkeler, 1.5C hedefine ulaşılabilmesi için daha fazla büyük karbon kesintisi sözü vermek üzere gelecek yıl bir araya gelme sözü verdiler. Mevcut taahhütler yerine getirildiği takdirde, küresel ısınmayı yalnızca 2,4C ile sınırlamaktır.

 

Bilim insanları, küresel sıcaklıkların 1.5C'den fazla artması durumunda, Dünya'nın muhtemelen milyonlarca insanın aşırı sıcaklığa maruz kalması gibi ciddi etkiler yaşayacağını söylüyor .

 

Gelişmekte olan ülkeler, daha zengin ülkelerin uyum sağlayamayacakları iklim değişikliği etkileri için daha fakir ülkeleri tazmin etmesi gerektiği fikri olan "kayıp ve hasar" olarak bilinen şeyde ilerleme olmamasından rahatsız oldu.

 

Anlaşmanın ana başarıları

 

Anlaşmanın ana başarıları şunlar oldu:

 

  • 1.5C hedefini ulaşılabilir tutmaya çalışmak için gelecek yıl emisyon azaltma planlarının yeniden gözden geçirilmesi
  • Kömür kullanımını sınırlama taahhüdünün ilk kez dahil edilmesi
  • Gelişmekte olan ülkeler için artan mali yardım
     

Kömür etrafındaki dilin zayıflamasına rağmen, bazı gözlemciler nihai anlaşmayı hala bir zafer olarak görecek ve kömürün bu tür BM belgelerinde ilk kez açıkça belirtildiğinin altını çiziyor.

 

Kömür, her yıl CO2 emisyonlarının yaklaşık yüzde 40'ından sorumludur ve bu da onu 1.5C hedefinde kalma çabalarında merkezi hale getiriyor. 

 

2015 yılında Paris'te kabul edilen bu hedefe ulaşmak için, küresel emisyonların 2030 yılına kadar yüzde 45 ve yüzyılın ortasına kadar neredeyse sıfıra düşürülmesi gerekiyor.

 

Ancak ActionAid yardım kuruluşunun politika direktörü Lars Koch, yalnızca kömürden söz edilmesinin hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

 

"Bu, bir yüzyıldan fazla süredir petrol ve gaz üretmeye devam etmek için çıkaran ve kirleten zengin ülkelere ücretsiz geçiş hakkı veriyor" dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı