Dağ keçisi 'hançer benzeri' boynuzlarıyla boz ayıyı öldürdü
Haber
21 Eylül 2021 - Salı 17:41
 
Dağ keçisi 'hançer benzeri' boynuzlarıyla boz ayıyı öldürdü
Uzun, keskin pençeleri ve korkutucu hızları ile Kanada'nın vahşi hinterlandındaki az sayıda yırtıcı boz ayılar birçok hayvanın korkulu rüyası.
Ekoloji Haberi
Dağ keçisi 'hançer benzeri' boynuzlarıyla boz ayıyı öldürdü

FERSUDE - Park Kanada yetkilileri nadir görülen bir olayda, bir dağ keçisinin sadece yemek olmaktan kendini korumakla kalmadığını, aynı zamanda saldıran ayıyı "hançer benzeri" boynuzlarıyla öldürdüğünü söyledi.

 

Guardian’da yer alan habere göre, Park Canada’da ölü bulunan bir dişi boz ayının, yapılan nekropsisinde, dağ keçisinin boynuzların ayının koltuk altlarını ve boynunu deldikten sonra öldürüldüğünü gösterdiğini söyledi.

 

Park yetkilisi David Laskin "Boz ayılar saldırdığında, baş, boynun arkası ve avın omuzlarına odaklanma eğilimindedirler. Bu saldırı genellikle yukarıdan gelir. Bir dağ keçisinin savunma tepkisi keskin boynuzlarını kullanarak kendini korumak olacaktır."

 

70 kg ağırlığındaki ayının kalıntıları, 4 Eylül'de Field, British Columbia yakınlarındaki Burgess Pass patikasının yakınında bir yürüyüşçü tarafından bulundu.

 

Geçmişte rapor edilen ayıları savunmayla öldüren başka dağ keçileri vakaları da oldu, ancak nadiren böyle bir şeyle karşılaşıyoruz." diyor Laskin. "Bu kesinlikle ilginç oldu - ve doğanın sürprizlerle dolu olduğunu hatırlatıyor."

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı