Dünyada en fazla IŞİD’linin tutulduğu cezaevine saldırıda ölü sayısı 100’ü geçti
Haber
23 Ocak 2022 - Pazar 10:56
 
Dünyada en fazla IŞİD’linin tutulduğu cezaevine saldırıda ölü sayısı 100’ü geçti
SDG, İç Güvenlik ve terörle mücadele güçleri perşembe akşamı başlayan IŞİD isyanına son vermek için Sina Cezaevinin çevresinde sürdürdükleri operasyonda sona gelinirken ölü sayısı 100’ü geçti.
Dünya Haberi
Dünyada en fazla IŞİD’linin tutulduğu cezaevine saldırıda ölü sayısı 100’ü geçti

FERSUDE - IŞİD’in Haseke kentindeki Sina Cezaevine yönelik saldırısını sonlandırmak için Koalisyon Güçlerinin hava desteği verdiği SDG ve bağlı güçlerin operasyonunda sona geliniyor.

 

SOHR kaynaklarına göre, Xiwêran mahallesindeki yakın binalarda, kaçak mahkûmları arama amaçlı tarama operasyonları sırasında sporadik (tek tük) çatışmalar yaşanıyor.

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) kaynakları, Uluslararası Koalisyon Güçleri'ne ait bir askeri konvoyun Koalisyon helikopterleri eşliğinde Sina Cezaevi civarına ulaştığını bildirdi. Hapishanedeki isyanın önümüzdeki saatlerde sona ermesi bekleniyor.

 

IŞİD üyeleri ve SDG’ye bağlı Asayiş ve terörle mücadele güçleri arasında hapishane çevresinde şiddetli çatışmalar sürerken, ABD uçakları da hapishane çevresinde IŞİD üyelerinin gizlendiğine inanılan bölgelere saldırılarını sürdürdü.

 

Perşembe akşamı IŞİD’in Sina cezaevi saldırısının başlamasından bu yana toplam ölü sayısı 102'ye ulaştı: 61 IŞİD üyesi, yedi sivil ve SDG’ ye bağlı 34 Asayiş Gücü üyesi, hapishane gardiyanları. Ölü sayısının daha da artması muhtemelken, düzinelerce mahkûmun akıbeti hala bilinmiyor. Buna ek olarak, çok sayıda kişi ciddi yaralanmalara maruz kaldı.

 

Ayrıca, hapishanenin onlarca çalışanının ve gardiyanının akıbeti de bilinmezliğini koruyor, çünkü hepsinin öldürülüp öldürülmediği veya bazılarının IŞİD üyeleri ve mahkûmlar tarafından rehin tutulup tutulmadığı bilinmiyor.

 

Sina Cezaevi, dünyada en fazla IŞİD mahkûmuna ev sahipliği yapan (yaklaşık 3.500 IŞİD komutanı ve üyesi) cezaevi.

 

Saldırının IŞİD'in Mart 2019'da kontrol gücü olarak ortadan kaldırılmasından bu yana nüfuslu bölgelere yapılan en şiddetli ve en büyük saldırı olduğunu da belirtmek gerekir.

 

Sİna Cezaevi saldırısında sona gelinirken, Gözlemevi kaynakları rejim ve Türkiye destekli grupların medya kanallarının IŞİD'in eski saldırı görüntülerini cezaevi saldırısı görüntüleri diye dolaşıma soktuğunu söyledi. Bunun SDG kontrolündeki alanlarda yaşayan halk arasında panik yaratmak için yapıldığı belirtiliyor.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı