Dünyada en fazla IŞİD'linin tutulduğu cezaevine saldırıda sona yaklaşılıyor
Haber
22 Ocak 2022 - Cumartesi 14:40
 
Dünyada en fazla IŞİD'linin tutulduğu cezaevine saldırıda sona yaklaşılıyor
IŞİD’in Hesekê’nin Xiwêran Mahallesinde bulunan Sina Cezaevi’ne yönelik 20 Ocak’ta başlattığı saldırının ardından hapishane ve çevresinde askeri operasyonların devam ediyor.
Dünya Haberi
Dünyada en fazla IŞİD'linin tutulduğu cezaevine saldırıda sona yaklaşılıyor

FERSUDE - Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Uluslararası Koalisyon uçaklarının bu sabah  bölgeye yönelik saldırılarını yenilediğini, Sina Cezaevi’nin bazı binaların hala IŞİD'in kontrolü altında bulunduğunu belirtti.

 

SDG güçleri hapishaneye sıkı bir kuşatma uygulamayı başararak, tam kontrol uygulamak amacıyla onu çevresinden tamamen izole etti.  SDG'ye bağlı güçler Xiwêran ve El-Zuğur mahallelerinde ve hapishane çevresindeki diğer bölgelerde tarama operasyonlarına devam ederek IŞİD üyelerini ve kaçaklarını arıyor.

 

SOHR kaynakları son saldırı sırasında Sina Cezaevi’nden kaçan tutuklu IŞİD mahkumlarının sayısının 130'a ulaştığını bildirdi. Aynı kaynaklar, yüzlerce IŞİD mahkumunun perşembe akşamı ve cuma şafak vakti kaçmayı başardığını, bazılarının SDG’ye bağlı güçler tarafından tutuklandığını, diğerlerinin akıbetinin bilinmediğini doğruladı.

 

Gözlemevi kaynakları, IŞİD'in perşembe akşamı Sina Cezaevi’ne düzenlediği saldırının başlangıcından bu yana 78 kişinin öldüğünü açıkladı. Bunlardan  45’inin IŞİD üyesi, beş sivil ve 28 Asayiş Güçleri üyesi ve  hapishane gardiyanları olduğunu söyledi.

 

Ancak SOHR kaynakları, tüm taraflar arasında onlarca kişinin akıbeti bilinmediği için gerçek ölüm sayısının çok daha yüksek olduğunu doğruladı. Buna ek olarak, çok sayıda SDG savaşçısı, IŞİD üyesi ve sivil ağır yaralandı.

 

Sina Cezaevi, yaklaşık 3.500 IŞİD komutanı ve üyesinin tutulduğu ve dünyada en fazla IŞİD mahkumuna ev sahipliği yapan tek cezaevi olduğunu belirtmek gerekir.

 

Sina Cezaevi’ne yapılan saldırı, IŞİD'in Mart 2019'da kontrol gücü olarak ortadan kaldırılmasından bu yana nüfuslu bölgelere yapılan en şiddetli ve en büyük saldırı olduğunu da belirtmek gerekir.

 

Son alınan bilgilere göre, IŞİD’in Hesekê’nin Xiwêran Mahallesinde bulunan Sina Cezaevi’ne yönelik 20 Ocak’ta başlattığı saldırının ardından SDG’ye bağlı  İç Güvenlik Güçleri'nin başlattığı operasyonda sona yaklaşıyor. Xiwêran Mahallesinde daha önce giriş çıkışları kapatan İç Güvenlik Güçleri, IŞİD’lilerin bulunduğu evleri denetim altına aldı. Mahallede bulunan sivillerin tahliye edilmesinden sonra yeni bir operasyon başlatan İç Güvenlik Güçleri, yüzlerce IŞİD’liyi teslim aldı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı