Erdoğan: Haysiyetimize saldırana eyvallah edecek değiliz
Haber
27 Nisan 2022 - Çarşamba 14:56
 
Erdoğan: Haysiyetimize saldırana eyvallah edecek değiliz
Erdoğan, 'Yüzümüze tokat atana, ayağımıza çelme takana, haysiyetimizi saldırana eyvallah edecek değiliz' dedi.
Gündem Haberi
Erdoğan: Haysiyetimize saldırana eyvallah edecek değiliz

FERSUDE - AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Mushafı tanıtım töreninde konuştu.

 

Erdoğan, "Avrupa'daki seçimlerde ırkçı partilerin iktidar olma seviyesine ulaşmaları kaygı vericidir. Yüzümüze tokat atana, ayağımıza çelme takana, haysiyetimizi saldırana eyvallah edecek değiliz" ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Fatih Sultan Mehmet Han'dan günümüze İslam ve Türk coğrafyalarının kültür sanat merkezi olan İstanbul, bu alanlarda da dünyaya yön vermiştir. Hayatımızın her alanını ama özellikle de geleneği olan sanatlarımızı yozlaşmaya karşı korumak mecburiyetindeyiz. Konu Kuran-ı Kerim ise burada assa, riya, kibir sözkonusu olamaz. 

 

Hepimizin bildiği gibi Kuran-ı Kerim'in ilk emri 'oku' ayetidir. Oku ve yaz emri, insana bilmediğini öğretendir. İçeriğinden bağımsız olarak yazının kendisi öylesine kıymetlidir ki büyüklerimizin üzerinde yazı bulunan herhangi bir kağıdın ayaklar altında bulunmasına rıza göstermediğini hatırlıyoruz. Medeniyetimiz, kültürümüz, her türüyle yazıyı işte böyle bir yere koymaktadır. 

 

Geçmişte yaşanan acılardan, felaketlerden, zulümlerden yeterince ibret alınmamış olacak ki dünya yeniden ırkçılığın, İslam düşmanlığının, ötekileştirmenin yükselişe geçtiği bir döneme girdi. Avrupa ülkelerindeki seçimlerde ırkçı partilerin iktidara ortak olma hatta tek başına iktidara gelme seviyesinde desteklere ulaşmaları üzüntü ve kaygı verici bir tablodur. Müslümanlar olarak bu kötü gelişmelere karşı en büyük gücümüz, en büyük imkanımız hiç şüphesiz inancımızdır, imanımızdır. Onunla birlikte birliğimiz ve beraberliğimizdir. Bunun yanında medeniyetimizin zengin birikimini ihya etme kabiliyetimizi harekete geçirerek maruz kaldığımız ön yargıların, ithamların, dayatmaların hatta saldırıların üstesinden gelebileceğimize inanıyorum. Elbette yüzümüze tokat atana, ayağımıza çelme takana, canımıza kast edene, haysiyetimize saldırana eyvallah edecek değiliz."

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı