Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Mendillioğlu: Siz kimsiniz ki, hem hüküm veriyor hem hükmünüzün cezasını uygulamaya kalkıyorsunuz?
Haber
14 Haziran 2022 - Salı 13:46
 
Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Mendillioğlu: Siz kimsiniz ki, hem hüküm veriyor hem hükmünüzün cezasını uygulamaya kalkıyorsunuz?
Geri Dönüşüm İşçileri Derneğinden açıklama: Siz kimsiniz kendinizi kimin yerine koyuyorsunuz ki, hem hüküm veriyor hem hükmünüzün cezasını uygulamaya kalkıyorsunuz? Bu cesareti kimden alıyorsunuz?
Gündem Haberi
Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Mendillioğlu: Siz kimsiniz ki, hem hüküm veriyor hem hükmünüzün cezasını uygulamaya kalkıyorsunuz?

FERSUDE - İstanbul Yenisahra'da bir çocuğun trafik kazasında yaşamını yitirmesinin ardından atık işçisi mülteciler hedef gösterilmiş, depolara ve evlere düzenlenen saldırıda 3 işçi yaralanmıştı. Düzenlenen saldırılara karşı Geri Dönüşüm İşçileri Derneği basın açıklaması düzenledi.

 

 

Yaşananların ardından yakılan evlerin önünde açıklamalarda bulunan Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu bir provokasyon örgütlendiğini ve yoksul halkların birbirine düşman edilmeye çalışıldığını söyleyerek, "Bildiğiniz üzere bazı sosyal medya hesapları ve bir partinin lideri sosyal medya üzerinden halkı sokağa çağırdı ya da dolaylı şekilde sokağa çıkmaya teşvik etti" dedi.

 

Düzenlenen açıklamaya HDP İstanbul milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu da katıldı.

 

 

"PROVOKATÖRLER CESARETİ KİMDEN ALIYOR?"

Doğruluğu kesin olmayan bir bilgi üzerinden insanların düşmanlaştırıldığını söyleyen Mendillioğlu, "Olayın aktardığınız biçimde yaşandığına dair bilgiyi nereden aldınız? Emniyet'ten mi? Görgü tanıklarından mı? Eğer emniyetten aldı iseniz size bu bilgiyi sızdıran emniyet mensupları kimlerdir? Bu soruya cevap vermezseniz açıkça söylüyoruz ki bu haberleri halkı birbirine düşürmek ve çatışma ortamı yaratmak için kasıtlı olarak yayan provokatörlersiniz. Bu iş sokak eylemlerine, kağıt depolarının yakılmasına, kağıtçıların darp edilmesine ve yağmaya kadar varmışsa ve tüm kamuya mal olmuşsa hayatını kaybeden gencimizin vefatı ile ilgili bir açıklama yapmak gerekiyorsa bu sorumluluk İstanbul Valiliğine düşmektedir" diye konuştu. Yayılan haberler nedeniyle depoların basıldığını evlerin yağmalandığını anlatan Mendillioğlu, "Afganlar yaşadığı gerekçesi ile kağıt depolarını bastılar. Kimlik kontrolü yapma cüretini bile kendilerinde gördüler ve Göçmen olmadığını teyit etmelerine rağmen kağıtçı arkadaşlarımızı darp ettiler. Kaldı ki bir insanın göçmen olması darp edilmesi için bir neden değildir. Bir arkadaşımız bıçakla yaralandı. Bazı depolarımız kundaklandı. Bazı depolarımız ise yağmalandı. Bu vahşeti yaratan güruha sesleniyoruz. Siz kimsiniz kendinizi kimin yerine koyuyorsunuz ki, kimlik kontrolü yapmaya kalkıyorsunuz. Siz kimsiniz kendinizi kimin yerine koyuyorsunuz ki, hem hüküm veriyor hem hükmünüzün cezasını uygulamaya kalkıyorsunuz? Bu cesareti kimden alıyorsunuz?" dedi.

 

 

"YOKSULLARLA DEĞİL YOKSULLUKLA MÜCADELE"

Provokasyon örgütleyenlerin cezalandırılması gerektiğini söyleyen Mendillioğlu, "Bu sorunu biz yaratmadık. Büyüyen yoksulluğun nedeni göçmenlermiş gibi kolaycı sorunun çözülmeyeceğinin de farkındayız. Yenisahra'da yaşananlar bu tür söylemlerin nasıl ağır sonuçlara yol açabileceğinin canlı bir örneğidir. Hiçbir sorunun çözümü birilerini düşmanlaştırmak ve hedef göstermek olamaz olmamalıdır. Dün olduğu gibi bundan sonrada Yenisahra ve tüm mahallelerde bir arada kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Bu ve dayanışma ile birlikte daha güçlü bir şekilde yoksullarla değil yoksullukla mücadelemizi büyüteceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz" diye konuştu.

 

Fotoğraflar: Hayri Tunç

 

Evrensel

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı