HDP kongreye hazırlanıyor
Haber
15 Mayıs 2022 - Pazar 17:30
 
HDP kongreye hazırlanıyor
Konferansların sonucunda ortak bir mücadele hattı oluşturacaklarını belirten HDP Marmara Bölgesi Eşsözcüsü Semiha Şahin, “Sokakta var olduk, sokakta olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadın ittifakı tartışmalarını da bu minvalde sürdüreceğiz” dedi.
Gündem Haberi
HDP kongreye hazırlanıyor

FERSUDE  - Halkların Demokratik Partisi (HDP), 26 Haziran’da 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ni gerçekleştirecek. Kongre hazırlık çalışmaları kapsamında ise 21-22 Mayıs’ta “Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız” şiarıyla Merkezi Kadın, 6-7 Haziran tarihlerinde de “Büyük mücadele, büyük yürüyüş” şiarıyla Büyük Merkezi konferanslar gerçekleştirilecek. HDP, 5 Mayıs’ta startını verdiğini 17 Mayıs’ta tamamlamayı planladığı bölge konferansları kapsamında şu ana kadar Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Marmara ve Ege bölgelerinde delegelerle bir araya geldi. Konferanslarda HDP’ye yönelik saldırılar, üçüncü yol ve kadın mücadelesi gibi birçok önemli konu başlıkları tartışıldı. 
 
 
HDP Merkezi Örgütlenme Komisyonu Eşsözcüsü Mahfuz Güleryüz ve HDP Marmara Bölgesi Eşsözcüsü Semiha Şahin, 13 Mayıs’ta İstanbul’da yapılan Marmara Bölgesi Kadın Konferansı’nda öne çıkan başlıklar ve yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
 
SEÇİM ENDEKSLİ DEĞİL
 
Güleryüz, partisinin bölge konferanslarında tartışılan önemli başlığın iktidarın partilerine dönük saldırıları ve “Üçüncü Yol” felsefesinin örgütlülüğünü açığa çıkarmak olduğunu belirtti. Konferansların kesinlikle seçim endeksli olmadığını ve belli çevrelerin böyle bir anlam katmaması gerektiğinin altını çizen Güleryüz, “Konferanslar ittifak çalışmaları olarak da görülmemeli” diye belirtti.
 
 
DİRENİŞ VURGUSU
 
Konferansların geleceğe yönelik bir hazırlık süreci olduğunu vurgulayan Güleryüz, “Sorunlarımızı, geçmiş süreçlerde neyi yanlış, eksik yaptık, hedeflerimizde neyi eksik bıraktık gibi konularda önemli tartışmalar yürüttük. İnanıyorum ki bu konferanslarla büyük kongreye giderken büyük yürüyüşümüzü, büyük örgütlülüğümüzü açığa çıkarmış oluruz. Bunun için de bütün hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bölge konferanslarımız bittikten sonra merkezi konferansımızı daha sonra da merkezi kadın konferanslarımızı yapacağız. Tüm bu konferanslardan sonuç çıkaracağız. Dolayısıyla bu konferanslar bir hazırlık konferansı olduğu gibi aynı zamanda bir direniş konferansıdır da diyebiliriz” ifadelerini kullandı. 
 
 
ÜÇÜNCÜ YOL ÇAĞRISI
 
Güleryüz, HDP’nin düşünce paradigmasının aynı zamanda bir dünya paradigması olduğunu yine küresel ve bölgesel sorunları çözebilecek güçte olduğunu kaydetti. Güleryüz, şöyle devam etti: “Hem kapitalizmin kendi içerisinde yaşadığı sorunları hem Ortadoğu’da hem de ülkede yaşanan yapısal sorunlarından çıkışının Üçüncü Yol ile mümkün olabileceğini söylüyoruz. Üçüncü Yol paradigmamızın esası bütün toplumsal güçlerin, dinamiklerin temsiliyetiyle gerçekleşebilecek bir paradigmadır. Bu temelde Üçüncü Yol çağrımız Demokrasi İttifakı içerisinde kendisini ihtiva edebilecek yapılara sesleniyoruz. HDP dışındaki toplumsal güçler, emek örgütleri, inanç örgütleri, kadın hareketleri ve ekolojistleri olmak üzere herkesi bu yola çağırıyoruz.” 
 
 
HDP’nin tüm saldırılara rağmen ayakta olduğunu belirten Güleryüz, “HDP herkesin umut kapısıdır. Kongremize giderken bütün kumpas, kapatma, komplo ve benzeri tartışmaların hiçbirine girmeden HDP’yi sokaklarda savunacağız. Bunun örgütlülüğünü yürütüyoruz. Kongre tüm bu çalışmaların muhteşem fotoğrafı olacak” dedi.
 
 
KADINLAR SÜRECİ TARTIŞTI 
 
HDP Marmara Bölgesi Eşsözcüsü Semiha Şahin ise, kadınlar olarak yaptıkları bölge konferansında iki buçuk yıllık bir değerlendirme yaptıklarını dile getirdi. HDP olarak kadın özgürlükçü paradigmayı savunduklarını belirten Şahin, bölge kadın konferanslarında ortaya çıkan tabloyu şöyle değerlendirdi: “Kadın konferansımızda ortaya çıkan ana gündemlerin birinin faşist saldırıların hedefinde kadınlar olduğunu ifade ettik. Bu saldırıların en son halkasının HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’a dönük gerçekleşen saldırıydı.  Sokaklarımızdan meclislerimize kadar bu alanda mücadele yürüten kadın yoldaşlarımızın karşılaştığı saldırıları dile getirdik. Tüm bunlara rağmen konferansta HDP Kadın Meclisi olarak güçlü bir direniş ve mücadele yürüttüğümüzü de ifade ettik. Son iki buçuk yıllık süreçte kadınlar olarak sadece savunmada değil aynı zamanda sokakta kadın hareketinden aldığımız ‘Susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz’ şiarını da parti olarak ortaya koyduk.”
 
 
Kadınların her alanda yaşadığı krizleri de masaya yatırdıklarını ifade eden Şahin, konferans sonucunda HDP Kadın Meclisi olarak, genç kadınların sorunlarını daha fazla dile getirmeleri gerektiğini, ekolojik sorunların aynı zamanda bir kadın sorunu olduğu, kadınların mücadele hattında olması gerektiği ve cezaevlerinde kadınların maruz kaldığı cinsiyetçi saldırılarına karşı daha fazla rol üstlenmesi gerektiği konularını uzunca tartıştıklarını söyledi.
 
 
ORTAK MÜCADELE HATTI
 
Şahin, yapılan tüm bölge konferanslarından sonra 21-22 Mayıs’ta gerçekleştirecekleri Merkezi Kadın Konferans sonucunda kararlar alacaklarını dile getirdi. Şahin, “Konferans sonuçlarından sonra ortak bir mücadele hattı çıkacak. Biz sokakta kurulduk. Tüm kadın mücadelemizi sokakta sunduk. Sokakta var olduk sokakta var olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadın ittifakı tartışmalarını da bu minvalde sürdüreceğiz. Her şeyden önce ortak mücadele hattımız olacak” diye belirtti.
 
 
MA / Ergin Çağlar - Doğan Kaynak
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı