"Kayyum rektör sanat çalışmalarımıza el koydu"
Haber
26 Ocak 2021 - Salı 15:47
 
"Kayyum rektör sanat çalışmalarımıza el koydu"
 Boğaziçi Üniversitesi Sanatçıları, atanan kayyum rektör Melih Bulu'nun üniversitesinin sanat çalışmalarını engelleyerek, el koyduğunu ifade etti.  
Eğitim Haberi

FERSUDE - Boğaziçi Üniversitesi Sanatçıları, 1 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’nun sanat çalışmalarını engellediği, el koyduğunu belirterek, konuya dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Boğaziçi’nde özgür ortam ve demokrasi kültürünün devam ettirilmesi için mücadele edildiği belirtilerek, siyasi iktidarın çok sesliliğe karşı hukuksuz uygulamalarla atamalar yaptığına dikkati çekti. 
 
 
ÇALIŞMALAR ENGELLENİYOR
 
Açıklamada, özgürlük ortamlarının atamalar, hukuksuz uygulamalar, kolluk kuvvetlerinin polis ablukalarıyla baskılamaya ve kısıtlamaya çalışıldığına işaret edilerek, “Bunlar yetmezmiş gibi, kampüsümüzde kendimizi ifade edebilmek, kampüsümüzü güzelleştirmek için kampüste sergilediğimiz sanat eserlerine el konuluyor. Sanatımızla birilerine dokunmuş olmalıyız ki hukuksuz bir şekilde kampüsümüzde sergilediğimiz eserlerimize el koyuldu. Hiçbir hukuksuz el koyma bizi yıldıramaz. Müziğimizle, dansımızla, resmimizle; sanatımızla özgürlüğe kucak açıyoruz" diye belirtildi.
 
 
SANAT BOYUN EĞMEYECEK
 
Sanatın her yerde filizlenmeye, dallarını göğe uzatmaya ve baskılandığı yerde de sesini daha gür çıkarmaya devam edeceği belirtilen açıklamada şunlar belirtildi: "Nasıl ki Leningrad faşist Almanya tarafından işgal edilerek Dmitri Shostakovich’in yedinci senfonisinin ilk icrası gerçekleşmiş; sanat direnişle faşizmi nasıl yenmişse, biz de mücadelemizde zorbalığa ve zulme sanatımızla karşı çıkıyor ve özgürlük için üretmeye, birleşmeye devam ediyoruz."
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı