Kobanê Davası’nda siyasetçiler duruşmayı terk etti: Çöpten tanık topluyorsunuz!
Haber
07 Haziran 2022 - Salı 14:47
 
Kobanê Davası’nda siyasetçiler duruşmayı terk etti: Çöpten tanık topluyorsunuz!
Kobanê Davası’nda mahkeme başkanının, birleşen dosyalardaki tanık ifadelerini okumasına tepki gösteren siyasetçiler ve avukatlar durumu protesto ederek duruşma salonunu terk etti. DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “Çöpten tanık topluyorsunuz” dedi.
Gündem Haberi
Kobanê Davası’nda siyasetçiler duruşmayı terk etti: Çöpten tanık topluyorsunuz!

FERSUDE - IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 13’üncü duruşması, 6’ncı gününde Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görülmeye devam ediyor.

 

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına HDP Ankara İl Örgütü üye ve yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda avukat katıldı. 

 

BİRLEŞEN DOSYA TANIKLARININ İFADELERİ OKUNDU

Verilen aranın ardından Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak’ın birleştirilen dosyalarında yer alan Kadri Cihan, Sami Batmaz, Barış Kızılçay, Besime Mordeniz ve Gökçek Gökberk, Nurettin Doğru, Gazanfer Koç, Şeyhmus Kaplan, Süleyman Çakmak, Kadir Gülmez, Ferit Önder Karakoç, Umut Esmer, Zülküf Ceyhan, Şahin Ateş, İrfan Kaplan, Mehmet Sayın Karaarslan, Elvan Karataş, Hüseyin Tekdemir, Alişan Bilen, Celal Sevinç, Zülküf Karatekin, Yunus Emre Şaki ve Ergül İnce isimli tanıkların kovuşturma aşamasında tanık olarak dinlenmelerinin, ifadelerin önem dereceleri göz önüne alınarak yer olmadığına karar verildi. Ardından mahkeme başkanı belirtilen tanıkların yazılı ifadelerini okudu. 

 

‘İFADELERİ ALAN SAVCILAR FETÖCÜ, GÜN GELİR AYAĞINIZA DOLANIR’

Bu sırada avukat Kenan Maçoğlu ve siyasetçi Nazmi Gür, tanık ifadelerinin okunmasına tepki gösterdi. Maçoğlu, “Tanık ifadelerinin okunmasına başlanmadan önce ne bizden ne de iddia makamından görüş alındı. Belki biz dinlemek istiyoruz. Bu tanıklar 5 senedir Kışanak ve Tuncel’in dosyasında yer alıyor. Mahkeme bunları dinlemeyi tercih etmedi. Bu ifadeler 2011-2012 yılları arasında alındı. Üstelik iddianamede bile yok. Siz algı yaratmaya çalışıyorsunuz. O ifadeleri alan savcıların tamamı FETÖ’cü. Bunlar gün gelir ayağınıza dolanır. En azından kendinize saygınız olsun” dedi.

 

AVUKAT KARAMAN: FAHİŞ BİR HATA

Sonrasında söz alan avukat Mahsuni Karaman, mahkeme heyetinin ifadeleri okunmasına dair verdiği ara kararın usulsüzlüğüne dikkat çekti. Karaman, “CMK 211’e göre tanıklık beyanlarından vazgeçtiğiniz tanıklar bu soruşturmalardan bağımsız konuşmuş kişilerdir. Bu nedenle onları buraya getirip dinlemediğiniz müddetçe bu kişilerin ifadeleri tanık beyanı olarak kabul edilemez. İsmi cismi belli olmayan ve bu kovuşturma-soruşturma kapsamında olmayan tanıkları dinleyerek dosyaya konu edemezsiniz. Fahiş bir hatadır. Bu kişilerin bir tanıklık sıfatı varsa bizim de bu tanıkları sorgulama hakkımız var. Ya da bu beyanları okumayacaksınız çünkü hal böyleyken onlar tanık sıfatı taşımaz” diye konuştu.

 

BEYANLARIN DOSYADAN ÇIKARILMASI TALEBİ

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise şöyle konuştu: “O zaman gidin 1978’den bu yana ifade veren bütün tanık ifadelerini alıp burada okuyun. Türkiye’de 10 bin tanık varsa getirin hepsini o zaman. Önünüze gelen herkesi illiyet bağı kurmaya çalışıp bu dosyanın tanığı yapmaya çalışıyorsunuz. Birleşen dosyalardaki dinlenen tanıklarda hepimizi soruyorsunuz. Peki birleşmemiş olsaydı? Dinlenen tanıklara kim bizi soracaktı? Nasıl bir alaka kurabilirdi? Bugün neden soruyorsunuz? Zoraki bir iddianameyle tanıklara bütün isimleri okuyup beyan almaya çalışıyorsunuz. Bu tanıkların beyanları dosyadan çıkarılmalıdır.”

 

TUNCEL: ÇÖPTEN TANIK TOPLUYORSUNUZ

Daha sonra konuşan DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, mahkemenin son bir haftadır tanık dinlenmesi konusunda usulsüzlük yaptığını belirterek, “Birleşen dosyalardaki tanıkları getiriyorsunuz ve bütün yargılanan arkadaşlarımızı soruyorsunuz. Belli ki sizin elinizde bu dosyayı güçlendirecek tanık yok. Gelen bütün açık tanıklar da bizim aleyhimize konuşmuyor. Bu nedenle çöpten tanık topluyorsunuz. Bu kabul edilemez. Bir yandan da dinlemeye değer bulmadığınızı ifade ediyorsunuz. Bunun kıssası nedir? Bize açıklayın. 2011-2012’de alınan bu ifadelerin 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen Kobanê protestolarıyla ne alakası var? Siz itibar suikasti yapmaya çalışıyorsunuz. Yaptıklarınız ahlaki ve insani değil” diye ifade etti.

 

İddianamenin kapsamı dışında alınan tüm tanık ifadelerinin dosyadan çıkarılmasını talep eden Tuncel, “Bu ifadelerin bize istinat edilen suçlarla ilgili değil. Ne yapmaya çalıştığınızı biz biliyoruz ama bir de siz anlatın. ‘Maddi gerçeğin ortaya çıkması için uğraşıyoruz’ diyorsunuz fakat aksine maddi gerçeğin ortaya çıkmaması için sürekli kumpasa başvuruyorsunuz” dedi. 

 

AVUKATLAR VE SİYASETÇİLER SALONU TERK ETTİ!

Talepler sonrası ara karar kuran mahkeme başkanı, itirazların reddine karar verirken, karara yönelik söz isteyen avukat Kenan Maçoğlu’na söz vermedi ve ifadeleri okumaya devam etti. Siyasetçiler ve avukatlar, tanık ifadelerinin okunmasına dair tepki gösterirken, mahkeme başkanının cevap dahi vermemesi üzerine durumu protesto ederek duruşma salonundan ayrıldı.

 

İfadeleri okumaya devam eden mahkeme başkanı sonrasında duruşmaya 15 dakika ara verdi.

 

Aranın ardından tanık ifadelerini okumaya devam eden mahkeme başkanı, sonrasında duruşmanın bugünkü oturumunu sonlandırdı. Duruşma, bir günlük aranın ardından 9 Haziran Perşembe günü devam edecek.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı