Kürt dili ve müziğine katkı için Zarok Ma kuruluyor- Video Haber
Haber
15 Şubat 2021 - Pazartesi 21:03
 
Kürt dili ve müziğine katkı için Zarok Ma kuruluyor- Video Haber
Kürtçe’nin Kırmanci lehçesinde “Kalmak”, Zazaki lehçesinde ise “Biz” anlamına gelen, “MA”nın ilk öğrencileri şimdinin ise yeni müzik eğitmenleri. Hem eğitmenlerini çoğaltmak hem de geleceğin yeni müzisyenlerini yetiştirmek için yeni bir çalışma başlatan Ma Müzik Okulu, başlattıkları kampanyanın devam ettiğini ve dayanışma beklediklerini Gazete Fersude’ye anlattı.
Eğitim Haberi
Kürt dili ve müziğine katkı için Zarok Ma kuruluyor- Video Haber

Gazete Fersude – Metin Yoksu

Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi’nin 2010 yılında kurduğu Aram Tigran Konservartuvarı’nda ilk çalışmalarına başlayan müzik eğitmenleri, 2016’da kayyum atamaları sonrasında işten çıkarıldı. İşten çıkarılan eğitmenler ise çalışmalarını sürdürerek 2017’de Ma Music Center’i kurdu. Kürtçe’nin Kırmanci lehçesinde “Kalmak”, Zazaki lehçesinde ise “Biz” anlamına gelen, “MA”nın ilk öğrencileri şimdinin ise yeni müzik eğitmenleri. Hem eğitmenlerini çoğaltmak hem de geleceğin yeni müzisyenlerini yetiştirmek için yeni bir çalışma başlatan Ma Müzik Okulu, başlattıkları kampanyanın devam ettiğini ve dayanışma beklediklerini Gazete Fersude’ye anlattı.

 

Önce eğitim aldı sonra eğitmen oldu

Ma Müzik Okulu’nun ilk öğrencilerinden olan Evin Dülek, aldığı eğitim sonrası okulun eğitmenleri arasında yer alırken aynı zamanda da tarihi Amida Konserleri’nde de görev üstlenmiş. Okulun Kürt müziğine olan katkıların önemli bir ölçeğe ulaştığını ifade eden Dülek, “Kürt diline ve müziğine katkı sunmayı ben de çok arzuladığım için burada öğrendiklerimi genç arkadaşlara öğretmeye çalışırken diğer yandan da eğitimimi de sürdürüyorum” diye konuştu.Dayanışma Çağrısı

“Herkes için müzik, her yerde müzik” felsefesi ile hareket eden bir okulda müzik eğitimi almanın da vermenin de keyifli olduğunu anlatan Dülek, “Şimdi aynı felsefe ile hareket ederek Zorok Ma’yı kuruyoruz” dedi. Ebeveynlerin de içinde olduğu anne karnından beş yaşına kadar sürecek bir katılım ile yürütülen projelerini hayata geçirmeye çabaladıklarını anlatan Dülek, “Bu çalışma daha önce ekonomik nedenler ile hayata geçirilememişti. Fakat şimdi dayanışma ağı ile bu proje hayata geçirilecek” şeklinde projelerini anlattı. Diyarbakır’ın Dicle Kent Vilları’nda yer kiraladıklarını ve projelerinin hazır olduğunu belirten Dülek, Goethe Enstitüsü’nün de projeyi desteklediğini belirtti. Yürütülecek proje ile Kürt diline ve müziğine katkı sunmak istediklerini de vurgulayan Dülek, çalışmanın daha da ilerletilebilmesi için fon açıldığını ve fona destek beklediklerini de ifade ederek çalışmayı büyütmek istediklerini vurgulayarak dayanışma çağrısında bulundu.  

 

Aileler kampanyadan memnun


Ma Müzik Okulu’na beş yaşındaki kızını piyano dersleri için Ma Müzik’e kayıt ettiren Arzu Sunar, çocuğunu Ma Müzik’e göndermekten memnun olduğunu ve çocuklarının gelişimi için çalışmanın faydalı olduğuna vurgu yaptı. Ma Müzik’in daha da büyümesi için yapılan kampanyaya destek çağrısında bulunan Sunar, “Çocukların gelişiminde müziğin önemli etkisi vardır. Bu yüzden bu çalışma destek verilmeli ve tüm ailelerin çocuklarını Ma Müzik’e getirmesini tavsiye ederim” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı