Liselilerden eylem: İçi boş sistemi yaratanlara, içi boş çantalarımızı veriyoruz
Haber
23 Ocak 2022 - Pazar 14:28
 
Liselilerden eylem: İçi boş sistemi yaratanlara, içi boş çantalarımızı veriyoruz
Liseli Gençlik Hareketi Koordinasyonu bugün Kadıköy’de Süreyya Operası önünde “Elimizde karne, sırtımızda çantalarımızla buradayız. Bizi puanlayan, sınayan hep eleştiren ve hor gören sistemi sınama sırası artık bizde.” diyerek eylem gerçekleştirdi.
Eğitim Haberi
Liselilerden eylem: İçi boş sistemi yaratanlara, içi boş çantalarımızı veriyoruz

FERSUDE - Yapılan açıklamada, “Biz bu içi boş sistemi yaratanlara, sistemin kendisi gibi boş hale getirdiği çantalarımızı takdim ediyoruz.” denildi.

 

Liseli Gençlik Hareketi Koordinasyonu tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle;

 

Bugün elimizde karne, sırtımızda çanta eşliğinde bir araya geldik. Bizi puanlayan, sınayan hep eleştiren ve hor gören sistemi sınama sırası artık bizde! 

 

Milyonlarca liseli olarak sıralarda dirsek çürütüyoruz, yarının üretenleri olmak için emek veriyoruz. Gerici, içi boş ve bize katkısı olmayacak bir müfredat ile senelerimizi 2 gün sürecek bir sınav için veriyoruz.Onca emeğin karşılığını alacağımızın hiçbir garantisi yok. Bize güvence sağlamayan bir sistemde yarış atı gibi yarıştırılıyoruz! Her 4 gençten 3’ü işsizken hangi güvenceye dayanarak bizleri yarıştırmaya çalışıyorsunuz?

 

Niteliksiz, çağdışı ve en önemlisi de eşit olmayan bu sistemin altında kalmayacağız. Sınav sistemini tarihe gömeceğiz, bilimsel eğitimi kazanacağız. 

 

Geçtiğimiz iki yıl boyunca güya uzaktan eğitim sağladınız. Her öğrencinin uygun şartlarda çalışabileceği ortamı, bilgisayarı, bilgisayar bağlantısı var mı diye düşünen olmadı. Bir de bu uzaktan eğitimin yüz yüze sınavını yaptınız. Ne sağlığımızı umursadınız ne de doğru düzgün vermediğiniz eğitimi telafi edebilmeyi dert edindiniz.

 

Pandemi şartlarında yetersiz önlemlerden kaynaklı okullarımız virüs yuvası oldu. Her geçen gün vakaların arttığı bu dönemde yine tekrardan stres altında kalıyoruz, sınavları ve konuları yetiştirmeye çalışıyoruz. Bizler yarış atı değil öğrenciyiz.

 

Başıboş, bilimden uzak ve hayata kast eden bu sistemin altında kalmayacağız!

koşulsuz, ayrımsız, ulaşılabilir eğitim sistemini kazanacağız.

 

Daha bir hafta bile olmadan, milli eğitime ayrılan milyarlarca liralık bütçenin bir tartışması yürütüldü. Biz açıkçası öyle bir para görmedik. Madem bu kadar büyük paralar konuşuluyor; Peki neden gençler barınamadığı için parklarda, sokaklarda, okul önlerinde uyuyor? O paralar ile yurt yapılamıyor mu? Dünyanın en büyük havalimanını yapanlar öğrencilere yurt yapamıyor. Bu ülkede kaç tane öğrenci barınmaya parası olmadığı için cemaat yurtlarına muhtaç haberiniz var mı?

 

Enes Kara, Mehmet Sami Tuğrul, Bahadır Odabaşı ilk değillerdi son da olmayacaklar...

 

Bu ülkenin Enesleri, Mehmetleri o hapsettiğiniz cemaat yurtlarından çıkıp teker teker karşınıza dikilecek.

 

2022 zamlarıyla birlikte sözde parasız olan eğitim; biz öğrenciler için birer lüks haline geldi. Bakın gerçekten bir test kitabı almak bir lüks artık. Okul araç - gereçlerinin ve temel ihtiyaçlarımız olan gıda ürünlerinin paramıza oranla kat ve kat arttı.

 

Eğitim sisteminin içi boşaldı. Biz de bu içi boş sistemi yaratanlara, sistemin kendisi gibi boş hale getirdiği çantalarımızı takdim ediyoruz.

 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı