‘Okullarda yüz yüze eğitim biran önce başlamalı’
Haber
12 Ağustos 2021 - Perşembe 15:25
 
‘Okullarda yüz yüze eğitim biran önce başlamalı’
İzmir'deki STÖ'ler salgın nedeniyle okullarda yüz yüze eğitimin yapılmamasını eleştirerek, biran önce okulların açılmasını istedi.
Eğitim Haberi
‘Okullarda yüz yüze eğitim biran önce başlamalı’

FERSUDE - İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir Şubeleri ve Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), devletin okulları yüz yüze açması için gerekli tüm önlemleri alması ve eğitim hakkına ilişkin tüm yükümlülüklerin yerine getirilmesi talebiyle basın açıklaması yaptı.

 

İzmir Barosu Konferans Salonu'nda yapılan ortak açıklamada konuşan İzmir Tabip Odası Başkan Lütfi Çamlı, "Pandemi başladığından itibaren iyi yönetilmediğini görüyoruz, pandemiyle mücadele etmek yerine ilk yapılan şey eğitime ara vermekti. Ülkemizde yaklaşık 24 milyon gencimiz 1 buçuk yıldır eğitim alamıyor. Türkiye bu süreçte okullarını en uzun süreli kapalı tutan ülkelerden bir tanesi. AVM’ler açıkken okulları kapalı tutarak pandemiyle mücadele eden trajikomik bir süreci görmekteyiz” dedi. 

 

Eylül 2021'de okulların açılması meselesinin ülke meselesi olduğunu söyleyen Çamlı, "Tedbirler alınarak başlanmalı. Okulların kapanması bir salgında en son yapılması gereken şeylerden biridir ve ilk açmamız gereken yapı eğitimdir” diye konuştu. 

 

'YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAMALI'

Eğitim Sen İzmir Şubeleri adına konuşan Özcan Çetin de, “Eğitimin temel bir insan hakkı olması, kamusal sorumluluğu, yani devletin herhangi bir ayrım gözetmeden herkese, nitelikli eğitimi parasız olarak sunmasını ve eğitim için gerekli olan kaynakların devlet tarafından karşılanmasını gerektirmektedir” sözleriyle bütün tedbirlerin alınıp gerekli bütçe, kadro ve diğer tüm hazırlıklar yapılarak, yüz yüze eğitime bir an önce geçilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

 

6 MİLYON ÖĞRENCİ YOKSUN KALDI

Veli-Der adına konuşan Yusuf Çakır, okullarda yeterli bütçe ve ek bütçe sorununa değinerek, "Veliler olarak bir an önce sağlıklı koşullarda eğitim hakkımızın sağlanmasını istiyoruz. Bakanlığın okulların kapalı olduğu dönemlerde donanım alt yapı eksikliklerini gidermeden online eğitime geçmesi tam bir fiyaskodur. 6 milyon öğrencimiz cihaz ve internete erişimden yoksun kalmıştır. Durum var olan eğitimdeki eşitsizliği daha da katmerli hale getirdi" dedi. 

 

DEVLETİN YÜKÜMLÜKLERİ

İzmir Barosu Yönetim kurulu üyesi Ayşe Kaymak ise, “Eğitim hakkı anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvenceye alınmış bir haktır. Pandemi sürecinde devletin eğitim hakkına yükümlülüklerini yerine getirmemesi, ülkemizde eğitimin niteliği ve eğitim eşitsizliği ile ilgili zaten yaşanan sorunları derinleştirmiştir. Oysa herkes için eşit ve parasız olarak sağlanması devletin yükümlülüğündedir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı