Osman Kavala: Artık duruşmalara katılmayacağım
Haber
22 Ekim 2021 - Cuma 15:47
 
Osman Kavala: Artık duruşmalara katılmayacağım
Erdoğan’ın kendisi hakkında sarf ettiği “Soros arttığı” sözlerine yanıt veren Osman Kavala, bu sözlerin devam eden yargılamayı etkileyebileceğine işaret ederek, bundan sonra duruşmalara katılmayacağını söyledi.
Gündem Haberi
Osman Kavala: Artık duruşmalara katılmayacağım

FERSUDE - Bin 452 gündür tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın dün Afrika ziyareti dönüşü uçakta hakkında sarf ettiği “Soros artığı” sözlerine ilişkin Silivri 9 No’lu Cezaevi’nden yanıt verdi. Osmankavala.org üzerinden yayınlanan yanıtta Kavala,  Açık Toplum Vakfı’nda yönetim kurulu üyesi olduğu sırada George Soros’un Vakfı ziyaret ettiğini, Soros’u temsil eder nitelikte bir yetkinin ve statünün olmadığını dile getirdi.

 

ERDOĞAN-SOROS GÖRÜŞMESİNİ HATIRLATTI

Bu görüşmenin sivil toplum faaliyetleri çerçevesinde olduğunu ifade eden Kavala, “Bildiğim kadarıyla, Sayın Erdoğan George Soros ile bu Vakfın kuruluşundan önceki bir tarihte tanışmış ve Soros’un en son Kasım 2015’te Türkiye’ye yaptığı ziyaret sonrasına kadar, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne mensup siyasetçiler ve Cumhurbaşkanı’nın danışmanları ile Soros’un diyaloğu devam etmiş. Ben bu görüşmelere dâhil olmadım, içerikleri hakkında da bilgi sahibi değilim” dedi.

 

DURUŞMALARA KATILMAYACAK

Tutukluluk haline de değinen Kavala, ortada hiçbir delil olmamasına rağmen tutuklu olduğunu belirtti. Erdoğan’ın sarf ettiği sözlerin yargılamasını etkileyebileceğine işaret eden Kavala, ayrıca sözleri aşağılayıcı ve lekeleyici bulduğunu söyledi. Erdoğan’ın sözlerine “İnsan haysiyetine saldırı niteliğindedir” diyen Kavala,  “Bunlar suçlu olduğum algısı yaratan ve yargıyı doğrudan etkileyen mesajlardır. Bu şartlar altında adil bir yargılama yapılmasına imkân kalmadığından, bundan sonra duruşmalara katılmamın ve savunma yapmamın anlamsız olacağına inanıyorum. Hukuk devletini savunan bir yurttaş olarak, yargının maruz kaldığı bu durumu meşrulaştırıcı bir edimde bulunmanın doğru olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı