Polisin şiddetine maruz kalan tutuklu yakınlarından suç duyurusu
Haber
04 Haziran 2022 - Cumartesi 05:11
 
Polisin şiddetine maruz kalan tutuklu yakınlarından suç duyurusu
Polisin fiziki şiddetine maruz kalan Adalet Nöbeti eylemini sürdüren tutuklu yakınları, “işkence, tehdit, görevi kötüye kullanma, yetkiyi aşma” gerekçesiyle polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Gündem Haberi
Polisin şiddetine maruz kalan tutuklu yakınlarından suç duyurusu

FERSUDE - Polisin fiziki şiddetine maruz kalan Adalet Nöbeti eylemini sürdüren tutuklu yakınları, “işkence, tehdit, görevi kötüye kullanma, yetkiyi aşma” gerekçesiyle polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Hasta ve infazı yakılan tutuklular için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde Adalet Nöbeti eylemini sürdüren tutuklu yakınları Fince Akman, Songül İlker, Kumri Akgül ve Zeynep Calıhan polisin saldırısı ve fiziki şiddetine ilişkin suç duyurusunda bulundu.

 

Avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na  yapılan suç duyurusunda, 26 Mayıs tarihinde tutuklu yakınlarının eylemine saldıran ve darp ederek gözaltına alınan polisler hakkında “İşkence, görevi kötüye kullanma, tehdit, hakaret, zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” suçlarını işledikleri belirtildi. Suç duyurusunda kamera kayıtları, kolluk kayıtları, mağdur ifadeleri  ve darp raporları da delil olarak sunuldu.

 

 Yetki aşıldı

 

Suç duyurusunda, tutuklu yakınlarının henüz adliyeye gelmeden polislerce etraflarının sarıldığı belirtildi. Kafede oturan tutuklu yakınlarının ortada hiç bir şey yokken çembere alındığı ve “işkence” edilerek gözaltına alındığı ifade edildi. Suç duyurusunda polislerin yetkilerini aşarak tutuklu yakınlarını darp ettikleri ifade edildi.

 

Kafası merdivenlere çarptı

 

Suç duyurusunda, “Müvekkiller bu şekilde gözaltına alındıktan sonra Songül İlker gözaltı aracının merdivenlerine doğru itilmiş ve kafasını bu merdivenlere çarpmıştır. Daha sonra merdivenlerden sürüklenerek kaldırılarak arabanın içine fırlatılmış ve burada da kafasını tekrar koltuklara çarpmıştır. Songül İlker doktor kontrolü için götürüldüğünde doktor tarafından müşahade altına alınmak istenmesine rağmen kolluk buna izin vermemiş ve İlker'i o haline rağmen karakola götürmüştür. Bütün müvekiller gözaltı aracı içerisinde darp edilmiş ve hem gözaltı esnasında, hem gözaltı aracında hem de daha sonraki süreçlerde sürekli bir şekilde hakarete maruz kalmışlardır” denildi.

 

Baygınlık geçirdi

 

Tutuklu yakınlarından Fince Akman’ın üzerine 3 kişinin oturarak, darp ettiği ve “işkenceye” maruz kaldığı belirtildi. Suç duyurusunda, “Bu müvekkilimizin eline takılan plastik kelepçe o derece sıkılmıştır ki kolluk açmak için tornavida kullanmak zorunda kalmıştır. Müvekkil bu işlemler esnasında baygınlık geçirmiştir. Kumri Akgül astım hastası olmasına ve bu durumu bildirmesine rağmen başına bastırılarak gözaltına alınmış; ilaçlarını alabilmesi için su verilmemiştir. Gözaltı aşamasının her anında kolluğun işkenceye varan sözlü ve fiziki eylemleri devam etmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

Etkin ve adil bir soruşturma

 

Suç duyurusunda etkin, adil ve hızlı bir soruşturmanın yapılması, delillerin hukuka uygun olarak toplanması, “işkence” eden polisler hakkında gereken ceza davalarının açılması ve soruşturma tamamlanıncaya kadar  tedbiren açığa alınmaları talep edildi.

 

Ne olmuştu?

 

26 Mayıs günü hasta ve infazı yakılan tutuklular için İstanbul Adliyesi önünde sürdürülen Adalet Nöbeti eyleminin 10’uncu haftasında, tutuklu yakınları adliyeye yakın bir kafede otururken polisler tarafından çembere alındı. Tutuklu yakınlarının eylemine izin vermeyen polisler, ağır fiziki şiddet uygulayarak tutuklu yakınlarını gözaltına aldı. Gözaltına alınan tutuklu yakınları gözaltı aracında da darp edildi. Vücutlarında morluklar ve darp izleri bulunan tutuklu yakınları, hastaneye giderek darp raporu aldı. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı