Rusya Hitler’in son saatlerinin ayrıntılarını yayınladı
Haber
30 Nisan 2022 - Cumartesi 07:33
 
Rusya Hitler’in son saatlerinin ayrıntılarını yayınladı
Rusya Federal Güvenlik Servisi (KGB'nin halefi), Cuma günü Adolf Hitler'in kişisel pilotunun dava dosyasındaki belgelerin gizliliğini kaldırdı
Dünya Haberi
Rusya Hitler’in son saatlerinin ayrıntılarını yayınladı

On yıldan fazla bir süredir Hitler için çalışan Korgeneral Hans Baur, 2 Mayıs 1945’te Sovyet askerleri tarafından yakalandı ve Moskova’da yargılandı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) , Baur’un dosyasındaki daha önce sınıflandırılmış belgeleri yayınladı . FSB’nin Novgorod bölge şubesinden gelen belgeler arasında Baur’un el yazısı otobiyografisi ve Almanca’dan tercümesi ile tanıklığı yer alıyor.

 

 

Baur, Hitler ile 30 Nisan 1945’te, Nazi lideri ve eşi Eva Braun’un intiharlarından kısa bir süre önce gerçekleşen son konuşmasını anlattı. Baur’a göre, Hitler son günlerinde, yaşlı ve kırılgan görünerek, konutundan neredeyse hiç ayrılmadı. Baur’un iddia ettiği gibi elleri titriyordu ve niyeti belliydi.

 

“Hitler beni koridorda karşıladı ve odasına götürdü. Bana elini verdi ve şöyle dedi: ‘Baur, sana veda etmek istiyorum, sana tüm yıllar boyunca hizmet ettiğin için teşekkür etmek istiyorum” diye hatırlattı pilot.

 

Sonra, Baur’un ifadesine göre, Hitler ona en sevdiği tabloyu – Rembrandt’ın Prusya Kralı Büyük Frederick’in portresini – hediye olarak vermek istedi. Baur ise bu durumda “ her şey alt üst olur” diyerek Hitler’i intihar etmemeye ikna etmeye çalıştı .

 

“Askerlerim daha fazla dayanamıyor ve istemiyorlar. Artık dayanamıyorum ” diye yanıt verdi Hitler.

 

Baur’a kendisinin ve Braun’un cesetlerinin ölümden sonra “ hemen ” yakılmasını emrettiğini açıkladı. Hitler bu dileği, cesetlerinin, Nisan 1945’te idam edildikten sonra, Milano’da halka açılmak üzere asılan İtalyan diktatör Benito Mussolini ve metresininkine benzer bir kaderi olacağı korkusuyla açıkladı.

 

Baur, belgeleri yakarak ve Berlin’den ayrılmaya hazırlanarak geçirdiği görüşmeden birkaç saat sonra Rembrandt şaheserini almak için geri döndü ve “her şeyin bittiğini” öğrendi: Hitler ve Braun’un cesetleri çoktan ateşe verilmişti.

 

Birkaç SS muhafızı heyecanla bir aşağı bir yukarı koşturdu. ‘Bitti mi?’ diye sordum. – ‘Evet’. Cesetler nerede? ‘Onlar [Adolf Hitler ve Eva Braun’un cesetleri] battaniyelere sarılmış, benzinle ıslatılmış ve zaten üst katta İmparatorluk Şansölyesi bahçesinde yanıyorlar. Sonra bana Hitler’in kendini vurduğu söylendi. <…> Biri dedi ki: ‘Kan havuzlarını silmemiz lazım’…”

 

13 Mayıs 1945’te, Reich Şansölyesi bahçesindeki Smersh karşı istihbarat departmanı çalışanları, A. Hitler ve E. Braun’un kömürleşmiş cesetlerinin mezar yerini keşfetti. FSB ” gerçekliği çok sayıda adli tıp muayenesi ile doğrulandı, ” dedi.

 

Hans Baur, 1950’de Sovyetler Birliği’nde 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak beş yıl sonra serbest bırakıldı. 1957’ye kadar yaklaşık iki yıl Fransızlar tarafından hapsedildi. Aynı yıl Batı Almanya’ya döndü ve 1993’te 95 yaşında öldü.

 

Yıllar boyunca, Hitler’in intihar hikayesi tartışıldı. 2009’da Amerikalı araştırmacılar, Moskova’daki bir sergide gösterilen kafatası parçasının Hitler’e ait olmadığını iddia ettiler. FSB arşivlerinin başkanı Vasily Hristoforov, o sırada Sovyet adli soruşturmasının kalıntıların gerçekliğini açıkça kanıtladığını söyleyerek bu iddiaları reddetti.

 

Hitler’in kalıntıları 1946’da Almanya’nın Magdeburg kentine gömüldü, ancak Sovyet hükümeti, mezar alanının Hitler’in takipçileri için bir türbe olabileceğinden endişe duydu, bu yüzden 1970’de mezarı gizlice çıkardı ve içeriğini yok etti. Moskova, Nazi liderini teşhis etmek için kullanılan kafatası ve çene parçalarını saklamaya karar verdi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı