Şanlıurfa’da, Orta Çağ'dan kalma piton derisi ele geçirildi
Haber
06 Şubat 2021 - Cumartesi 18:24
 
Şanlıurfa’da, Orta Çağ'dan kalma piton derisi ele geçirildi
Şanlıurfa'da, Orta Çağ'dan kaldığı değerlendirilen, üzerine figürlerin işlendiği, 4 metre uzunluğunda piton derisi ele geçirildi,
Eğitim Haberi
Şanlıurfa’da, Orta Çağ'dan kalma piton derisi ele geçirildi

FERSUDE - Şanlıurfa'da, jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda, Orta Çağ'dan kaldığı değerlendirilen, üzerine figürlerin işlendiği, 4 metre uzunluğunda piton derisi ile çeşitli dini kitaplar ele geçirildi, 2 kişi de gözaltına alındı.

 İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, tarihi eser kaçakçılarına yönelik 2 aylık teknik ve fiziki takip sonrası operasyon düzenledi.

Jandarma ekiplerinin, operasyon kapsamında 2 şüphelinin adresinde yaptığı aramada; 'sihir ve muska olarak kötü ruhları kovmak, uzak tutmak' amacıyla Orta Çağ'a kadar kullanıldığı ve Mısır kökenli olduğu tahmin edilen, üzerine elle işlenmiş çok sayıda figürün bulunduğu, 4 metre uzunluğundaki piton derisi ile yine Orta Çağ'dan kaldığı değerlendirilen 5 dini kitap, 2 deri üzerine el yazması dini yazıt, 2 kitap kutusu ve dini yazıların bulunduğu parşömen ele geçirildi. Eserler, Müze Müdürlüğü'ne teslim edilirken, jandarma tarafından gözaltına alınan ve ismi açıklanmayan 2 şüphelinin sorgusuna başlandı.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı