Şemdinli'de arıcılık yapan tek kadın Hacer Es: Zor bir coğrafyada bu işi yapıyorum
Haber
14 Aralık 2021 - Salı 08:26
 
Şemdinli'de arıcılık yapan tek kadın Hacer Es: Zor bir coğrafyada bu işi yapıyorum
Harran Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu olan Hacer Es, Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Rubarok bölgesinde arıcılık yapıyor.
Yaşam Haberi
Şemdinli'de arıcılık yapan tek kadın Hacer Es: Zor bir coğrafyada bu işi yapıyorum

FERSUDE - Harran Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu olan Hacer Es, Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Rubarok bölgesinde arıcılık yapıyor.

 

7 yıldır arıcılık yapan Es, ilk zamanlar, "Bir kadın bu işi yapabilir mi" şeklinde olumsuz tepkilerle karşılaşmasına rağmen arıcılığın yanı sıra menengiç kahvesi, tahin, menengiç sabunu, tereyağı, ceviz ve pancar üretimi de yapmaya başladı.

 

Vaktinde babasından öğrendiği tarımcılığı şimdi daha ileri bir noktaya taşıyan Es, bir kadının tek başına neler yapabileceğini de ortaya koyuyor.

 

Ailenin sorumluluğu üzerinde

 

Hakkari bölgesine ait ürünler ürettiklerini söyleyen Es, "Harran Üniversitesi Kamu yönetimi mezunuyum. 7 yıldır arıcılık yapıyorum. Salgından ötürü bir süre Kerkük’te çalıştım. Türkiye’ye dönüş yaptım ve organik arıcılık yapmayı sürdürdüm. Ayrıca menengiç kahvesi, tahin ve menengiç sabunu üretimini bizzat kendim yapıyorum. Tereyağı, ceviz, pancar toplayıcılığı gibi işler yaptım. Geçimimi tamamen bu işle sağlıyorum. Ailemde bütün sorumluluk bana ait. Babamdan ilham alarak bu işe kendimi verdim" diye konuştu.

 

Diğer kadınlar da yapmak istiyor

 

İlk zamanlar çevresinden olumsuz tepkilerle karşılaştığını kaydeden Es, "Ancak çok keyifli bir iş. Şu an işime o kadar hakimim ki. Bir kadın isterse, kadının yaptığı iş en güzel ve verimli iş oluyor. Bir kadın en zor işin üstesinden gelebiliyor. Şemdinli'nin Rubarok bölgesinde tek kadın arıcı benim. Zor bir coğrafyada bu işi sürdürüyorum ama keyifle yapıyorum, doğayla yaşıyorum. İşimi başardıkça birçok kadın arkadaşım da bu işi yapmak istediğini söylüyor. Kadının bunu yapabileceğini gösterdim. Kadınların bu işi yapamayacağını söyleyenlere karşı bu algıyı kırdım. Kadın çiftçilerin daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Kadınlar bu işe teşvik edilmeli" dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı