Şenol Akdağ’ın "Bêvengiya Astaru" albümü çıktı
Haber
22 Ocak 2021 - Cuma 11:45
 
Şenol Akdağ’ın "Bêvengiya Astaru" albümü çıktı
Yirmi yıllık müzik hayatını geride bırakan Grup Munzur’un eski solisti Şenol Akdağ’ın, “Bêvengiya Astaru" (Yıldızların Sesizliği) adlı ikinci albümü Kalan Müzik’ten çıktı.
Eğitim Haberi
Şenol Akdağ’ın

FERSUDE - Yirmi yıllık müzik hayatını geride bırakan Grup Munzur’un eski solisti Şenol Akdağ’ın, “Bêvengiya Astaru" (Yıldızların Sesizliği) adlı ikinci albümü Kalan Müzik’ten çıktı.

Abümde üç Türkçe, 5 Kırmancki toplam 8 eser yer alıyor. Albümü aranjmanını Ramazan Şirin, Şenol Akdağ ile birlikte yaptı.

Akdağ son bir yılını albümün hazırlık çalışmalarına ayırdı. Üç ay boyunca tutuklu kaldığı sürede albüme ara vermek zorunda kalan Akdağ, tahliye edildikten sonra kaldığı yerden devam etti. 

Albümde söz ve müzikleri Akdağ'a ait olan eserlerin yanı sıra Cemal Sarı gibi ozanların da besteleri yer alıyor.

Ayrıca kendisinin derlediği Merge gibi eserlere de yer vermiş Akdağ.   

1996 – 2005 yılları arasında Grup Munzur bünyesinde sanat çalışmalarına başlayan Avrupa ve Türkiye’de çok sayıda konsere ve festivale katılan Akdağ, daha sonra çalışmalarına bireysel olarak devam etti.

İlk albümü Payîz’i (sonbahar) 2015 yılında çıkardı. Altı yılından ardından Türkçe-Kırmançki 8 eserin yer aldığı Bévengiya Astaru’yı çıkardı. Albümde Merge, Yâre, Nazlı Gülüm, Yokluk beni mecbur etti, Dirbetino, Naz mekere, adlı eserler yer alıyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı