Serêkaniyê’de Türkiye destekli gruplar arasında şiddetli çatışma
Haber
25 Mayıs 2022 - Çarşamba 13:45
 
Serêkaniyê’de Türkiye destekli gruplar arasında şiddetli çatışma
Serêkaniyê’de El-Akidat kabilesi ile El-Mawali kabilesinin üyeleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor
Dünya Haberi
Serêkaniyê’de Türkiye destekli gruplar arasında şiddetli çatışma

FERSUDE - Suriye İnsan Hakları Gözlemevi aktivistleri, TSK’ya ait zırhlı araçların, Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) bünyesinde faaliyet gösteren hiziplere savaşçı temin eden El-Akidat kabilesi ile El-Mawali kabilesinin silahlı üyeleri arasında süren şiddetli çatışmaları dağıtmak için Haseke kırsalındaki Serêkaniyê'ye girdiğini bildirdi.

 

TSK’ya bağlı birlikler şehrin giriş ve çıkışları kapattı.

 

Gözlemevi aktivistleri, şiddetli çatışmaların devam ettiğini ve Serêkaniyê'nin batı kırsalındaki Tel Halaf ve Durah köylerine yayıldığını ekledi.

 

SOHR aktivistleri, El-Akidat kabilesinin bir üyesinin, dün gece El-Hamza fraksiyonunun bayrağı altında faaliyet gösteren El-Mawali kabilesinin lideri tarafından öldürülmesinin ardından, El-Akaidat kabilesine bağlı milislerin Serêkaniyê ve Hasake kırsalında harekete geçitiğini bildirdi.

 

Hem El-Karan hem de El-Adwanah kabileleri, milis ve silah getirerek El-Akidat'a destek verdi.

 

El-Akidat ile destek veren milisler çarşamba gününün erken saatlerinde Serêkaniyê’de bulunan çeşitli gruplara yönelik bir saldırı düzenledi. Saldırıda şehrin birkaç mahallesini, askeri karargahı ve şehir dışındaki hiziplerin silahlarını kontrol etmeyi başardı.

 

Şiddetli çatışmalarda El-Akidat'a karşı savaşan üç militan öldü, sekiz militan yaralandı.

 

GERGİNLİK EFRİN’E DE YAYILDI

Çatışmalar devam ederken SOHR aktivistleri, hafif ve orta makineli tüfeklerle donanmış El-Mawali kabilesi milislerinin, Efrin kırsalındaki Cinderes ilçesine giriş ve çıkışlarda barikat ve kontrol noktası kurduklarını bildirdi.

 

Dün, SOHR aktivistleri, Al-Mawali kabilesinin üyelerinin, Nisan ayı ortalarında hizipler arasında daha önce yaşanan çatışmalarda öldürülen klan üyesinin intikamını almak için Serêkaniyê’de Türkiye destekli hiziplerin bir üyesini öldürdüğünü bildirdi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı