SOHR: Efrin’de arkeolojik alanlar yağmalanıyor
Haber
12 Ocak 2022 - Çarşamba 15:04
 
SOHR: Efrin’de arkeolojik alanlar yağmalanıyor
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Efrin’de bulunan ve daha önce herhangi bir kazı çalışması yapılmamış olan arkeolojik alanların Türkiye'ye sadık fraksiyonlar tarafından yağmalandığını duyurdu.
Kültür Sanat Haberi
SOHR: Efrin’de arkeolojik alanlar yağmalanıyor

FERSUDE  -  SOHR kaynakları, Türkiye’ye sadık fraksiyonların, Suriye'nin tarihi mirasının finansal çıkarlar için yok ettiğini,  Efrin’e bağlı  Şeran bölgesindeki Mednaky köyünde bulunan arkeolojik "Dodry" tepesinde tarihi eser ve kalıntı aramak için kazıcılar ve ağır makineler sabotaj ve tarama eylemlerinin gerçekleştirildiğini duyurdu.

 

Kürtçede "iki kapılı cehennem" anlamına gelen "Dodry" tepesinde, TSK ve bağlı fraksiyonların Afrin kentini kontrol etmeden önce hiçbir arkeolojik kazı yapılmadı.

 

Tepe’de, son üç yıl içinde TSK destekli Ulusal Ordu fraksiyonları tarafından sistematik sabotaj yapıldı. Kazma eylemleri tepeyi tamamen yok etti ve tepe yüzeyini kaplayan yüz yıllık zeytin ağaçları köklerinden söküldü. Kazılar, yamaç ve aşağı şehirdeki diğer alanları da içine alan yaklaşık 9 bin metrekarelik alanı kapsıyor.

 

Türkiye destekli gruplar, Efrin'deki  tarihi ve arkeolojik eserleri, Suriye'den kaçırmak için antik tepeyi sistematik olarak yok etmeye devam ediyor.

 

SOHR kaynakları, Ulusal Ordu fraksiyonlarının, Suriye eski eserler genel müdürlüğüne kayıtlı arkeolojik tepelerden biri olan Efrin'in 17 kilometre güneybatısında yer alan El Şeyh Abdul Rahman arkeolojik tepesinin geri kalanını yok etmeye ve buldozerle yıkmaya devam ettiğini bildirdi.

 

TSK ve bağlı fraksiyonların Efrin'in kontrolünü ele geçirmeden önce El Şeyh Abdul Rahman arkeolojik tepesinde arkeolojik kazı yapılmadığını belirtmekte fayda var.

 

Ulusal Ordu fraksiyonları, tepenin eteğinin buldozerle (27000 m2) yıkılmasına ve arkeolojik tepeyi çevreleyen zeytin ağaçlarının kesilmesine neden oldular.

 

SOHR kaynakları, Ocak ayı başında Efrin kentinin yaklaşık 20 km güneyinde bulunan Jandris mahallesindeki Eskan ve Jolmah köyleri arasında yer alan Tal Aqrab arkeolojik alanının kalıntılarının yok edilmesini izledi.

 

Tepenin Suriye Eski Eserler Müdürlüğü tarafından tescil edilen yerlerden biri olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Sabotaj eylemleri tepe yüzeyinin ve çevresindeki arazinin 18.000 metrekaresini yok etti.

 

SOHR kaynaklarına göre, aralarında Tal Khala, Tal Ain Darah ve Tal Aboush'un da bulunduğu düzinelerce arkeolojik tepe ve Akropolis tepesi ağır makineler tarafından kazılarak sistematik sabotaj eylemlerine maruz kaldı.

 

TSK ve sadık fraksiyonları Efrin şehrini kontrol altına almasından sonra düzinelerce arkeolojik alanı yok etti ve bazalt aslanını yağmalayıp bilinmeyen bir yere aktardı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı