Valilik 'ulaşım yok' gerekçesiyle Hozat'taki yangına müdahale etmiyor
Haber
26 Ağustos 2021 - Perşembe 11:13
 
Valilik 'ulaşım yok' gerekçesiyle Hozat'taki yangına müdahale etmiyor
Hozat ilçesinde 10 gündür devam eden ve müdahale edilmesine izin verilmeyen orman yangını yayılıyor. Valilik ise yangına müdahale edilmemesini "alana ulaşım imkanı yok" gerekçesiyle açıkladı.
Ekoloji Haberi
Valilik 'ulaşım yok' gerekçesiyle Hozat'taki yangına müdahale etmiyor

FERSUDE - Dersim'in Hozat ilçesine bağlı Danzi, Kurukaymak köyleri ile Koçeri mezrasında başlatılan askeri operasyon birlikte çıkan ve dün Uzunçeşme köyüne yayılan orman yangını, 10 gündür devam ediyor. Herhangi bir müdahalenin yapılmadığı yangın, onlarca hektarlık alanı küle çevirdi. Yangını söndürmek isteyen yurttaşların da askerlerce engellendiği belirtildi.
 
ALANA GİRİŞ İZNE BAĞLANDI
 
Dersim Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, Hozat ilçesinden yangın alanına ulaşım olmaması nedeniyle bölgenin söndürülemediğini ileri sürdü. Orman yangınının “örtü yangını” olarak tanımlandığı açıklamada, yangın nedeniyle Orman İşletme Müdürlüğü ve jandarma ekipleri ile ilçe belediyesi itfaiyesinin alanda hazır bekletildiği, ancak bölgeye Hozat istikametinden ulaşım imkanı bulunmadığı iddia edildi. Yangının havadan söndürülmesine ilişkin her hangi bir bilginin yer almadığı açıklamada, “Bu sebeple araçlarımız ve ekiplerimiz Ovacık istikametinden çalışmaktadır. Bölge görevli olmayan vatandaşlarımız için risk arz etmektedir. Vatandaşlarımızın görevli arkadaşlarımıza kolaylık göstermeleri ve Ovacık Kaymakamlığımızın izni olmaksızın alana girmemeleri rica olunur” denildi. 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı