Yabani türler dünya nüfusunun yarısını besliyor
Haber
11 Temmuz 2022 - Pazartesi 06:40
 
Yabani türler dünya nüfusunun yarısını besliyor
Yabani türlerden elde edilen gelirin korumayı teşvik ettiğini belirten BM araştırması, sürdürülebilirliğin milyarlarca insanın hayatta kalmasının anahtarı olduğunu söylüyor.
Ekoloji Haberi
Yabani türler dünya nüfusunun yarısını besliyor

Önde gelen bilim insanları tarafından yapılan yeni bir değerlendirmeye göre, yabani bitkiler, hayvanlar, mantarlar ve algler dünya nüfusunun yarısını besliyor ancak gelecekteki kullanımları aşırı kullanım nedeniyle tehdit altında.

 

Yeni bir BM raporuna göre, insanların yemek için hasat ettiği bilinen 10 bin vahşi türden, her üç kişiden birinin yemek pişirmek için ihtiyaç duyduğu yakacak oduna kadar, doğa, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde milyarlarca insanın geçim kaynağı ve hayatta kalmasının anahtarıdır.

 

Ukrayna üzerinden süren savaşla alevlenen küresel bir gıda krizinin ortasında, Almanya'nın Bonn kentinde bu hafta 139 ülke tarafından onaylanan çalışma, 6 bin 200'den fazla kaynaktan, katkıda bulunan yaklaşık 200 yazar ve yerli bilgi sahibine dayanarak, insanların ekosistemlerdeki kaynakları nasıl daha sürdürülebilir bir şekilde kullanabileceğine dair içgörüler sunuyor.

 

Yaklaşık 50 bin vahşi türün tıp, enerji, gıda, yapı malzemeleri, eğlence ve dünyadaki yoksulların yüzde 70'inin doğrudan bağlı olduğu yerli kültürel uygulamalar için kullanıldığının bilindiğini buldular.

 

Zarar veren uygulamalara örnek olarak, dünya çapında her üç balıkçılıktan birini aşırı sömürülen ve her 10 ağaç türünden birini yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan sürdürülemez balıkçılık ve tomrukçuluk sayılabilir. Kaktüsler, orkideler ve sikadlar gibi bitki grupları özellikle risk altındadır ve sürdürülemez avlanma, özellikle düşük üreme oranlarına sahip büyük gövdeli türlerde belirgin olan bin 341 vahşi memeli türünün hayatta kalması için bir tehdit olarak tanımlanmıştır.

 

Rapor, ayrıca dünyadaki sürdürülebilir uygulamalardan alınan derslerin altını çiziyor. Yazarlar, 1990'larda ve 2000'lerde stoklardaki çöküşün ardından Atlantik Okyanusu'ndaki mavi yüzgeçli orkinosların erken toparlanmasına ve Amazon’da topluluk temelli yönetimi içeren muazzan pirarucu balıklarının daha sürdürülebilir avlanmasına işaret ediyor.

 

Genellikle “IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) olarak adlandırılan Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerine İlişkin Hükümetler Arası Bilim-Politika Platformu'na (Ipbes) göre, Dünya'nın doğal kaynaklarının sömürülmesi biyolojik çeşitliliğin yok edilmesinin beş ana itici gücünden biridir. Yeni rapor ayrıca yabani türlerin gelecekteki kullanımını da ele aldı ve iklim değişikliğinin, artan talebin ve maden çıkarma teknolojilerinin artan verimliliğinin önemli bir zorluk oluşturduğunu tespit etti.

 

Değerlendirmeye eşbaşkanlık eden Dr Marla Emery şunları söylüyor: “İnsanlığın yarısı vahşi türlerin kullanımından yararlanıyor. Sürdürülebilirlikleri, biyolojik çeşitliliğin korunması ve insan refahı için esastır.

 

"Derlediğimiz bilgiler, dünyadaki yabani türlerin daha sürdürülebilir kullanımına nasıl sahip olabileceğimize dair modellerin yanı sıra bize büyük bir umut veriyor."

 

Dört yılda 85 uzman tarafından derlenen rapor, yabani türlerin sürdürülebilir kullanımını sağlamada yerli ve yerel bilginin öneminin altını çiziyor.

 

Yabani türlerin kullanımı da milyonlarca insan için önemli bir gelir kaynağıdır. Salgından önce, korunan alanlar yılda 8 milyar ziyaret aldı ve yıllık 600 milyar dolar (500 milyar sterlin) kazandı. Yabani bitkiler, algler ve mantarların yasal ticareti milyar dolarlık bir endüstridir.

 

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin sürdürülebilir kullanımı ve geçim kaynakları uzman grubu başkanı Dilys Roe, raporun göze çarpan bulgusunun yabani türlerin milyarlarca insan, özellikle Yerli ve yerel topluluklar için önemli olduğunu söyledi.

 

“Yaban hayatı ticaretinin yasaklanması, yabani et tüketiminin yasaklanması vb. hakkında çok şey duyduk ve bence bu değerlendirme, vahşi türlerin sürdürülebilir kullanımının insan refahı için ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koyuyor” dedi.

 

Rapor, biyoçeşitliliğin sürdürülebilir kullanımı, biyolojik çeşitliliğin sürdürülebilir kullanımıyla ilgili olanlar da dahil olmak üzere biyolojik çeşitlilik kaybını durdurmaya yönelik hedefler üzerinde anlaşmaya varmak için bu Aralık ayında Montreal'de Cop15 toplantısını gerçekleştirecek olan BM biyolojik çeşitlilik sözleşmesinin üç sütunundan biridir.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı