GÜNCEL

Hasankeyf'te yıkılan çarşının altından Selçuklu ve Roma dönemine ait eserler bulundu

FERSUDE - Hasankeyf ve Dicle Vadisine yönelik Ilısu Barajının su tutmasına yönelik çalışmalarda Hasankeyf'te bulunan tarihi çarşının yıkımı sırasında Selçuklu ve Roma dönemine ait tarihi eserler bulu...

Hasankeyf'te yıkılan çarşının altından Selçuklu ve Roma dönemine ait eserler bulundu
209 Toplam Gösterim

FERSUDE - Hasankeyf ve Dicle Vadisine yönelik Ilısu Barajının su tutmasına yönelik çalışmalarda Hasankeyf'te bulunan tarihi çarşının yıkımı sırasında Selçuklu ve Roma dönemine ait tarihi eserler bulundu.

lısu Barajı inşasının devam ettiği Hasankeyf'te tarihi eserlerin sular altında kalmaması için yürütülen çalışmalar da hız kesmeden sürüyor. Bu kapsamda Eyyubi meliki Ebu'l Mefahir Süleyman tarafından 610 yıl önce Dicle Nehri kıyısında yapılan El Rızık Camii'nin kalan 1700 tonluk gövde kısmının Kültürel Park'a taşınması kapsamında yıkılan 150 yıllık çarşısının altından Roma ve Selçuklu dönemine ait eserler çıktı.

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde tarihi 150 yıllık çarşının altından Roma ve Selçuklu dönemine ait eserler bulundu.

El Rızık Camii'nin gövde kısmının taşınacağı yol güzergâhında bulunması nedeniyle yıkımına başlanan 50 iş yerinin bulunduğu tarihi çarşının yıkımı sırasında Selçuklu döneminde inşa edilen hamam ve medrese bulundu.

Ilısu Barajı inşasının devam ettiği Hasankeyf'te tarihi eserlerin sular altında kalmaması için yürütülen çalışmalar da hız kesmeden sürüyor. Bu kapsamda Eyyubi meliki Ebu'l Mefahir Süleyman tarafından 610 yıl önce Dicle Nehri kıyısında yapılan El Rızık Camii'nin kalan 1700 tonluk gövde kısmının Kültürel Park'a taşınması kapsamında yıkılan 150 yıllık çarşısının altından Roma ve Selçuklu dönemine ait eserler çıktı.

Yıkım çalışmaları sürerken bu kez yer altında Roma dönemine ait olduğu belirlenen yapıtlara rastlandı. Yıkım çalışmaları durdurulurken, Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü görevlileri de, tarihi yapıtların bulunduğu bölgede inceleme başlattı. Gün yüzüne çıkan eserlerin belgelenmesinin ardından El Rızık Camii'nin kalan 1700 tonluk gövde kısmının yeni Hasankeyf yerleşim yerinde kurulan Kültürel Park'a taşınmasına başlanacak.

Öte yandan bir süre önce eski Hasankeyf'ten Kültürel Park’a taşınan İmam Abdullah Zaviyesi’nin türbesinin alanında yapılan aramada ‘kufi’ sanatıyla yazılı ‘secde taşı’ bulundu. 14'üncü yüzyıla ait olduğu tespit edilen secde taşını fark eden görevliler, tarihi eseri Hasankeyf Müzesi’ne teslim etti.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE