GÜNCEL

Hasta tutukluya 2 kez ağırlaştırılmış müebbet!

FERSUDE - Nusaybin Davası’nda yargılanan hasta tutuklu Ramazan Eroğlu’na 2 ağırlaştırılmış müebbet ve 3 yıl hapis cezası verildi. Mardin'in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının de...

Hasta tutukluya 2 kez ağırlaştırılmış müebbet!
333 Toplam Gösterim

FERSUDE - Nusaybin Davası’nda yargılanan hasta tutuklu Ramazan Eroğlu’na 2 ağırlaştırılmış müebbet ve 3 yıl hapis cezası verildi.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016'da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17'si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve daha sonra tefrik edilen Nusaybin Davası’nda duruşmalar devam ediyor. Bugün yapılan yargılamalarda üç tutuklunun duruşması görüldü.

İlk olarak Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan hasta tutuklu Ramazan Eroğlu’nun duruşması görüldü. Avukatının hazır olduğu duruşmada Eroğlu, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

2 kez ağırlaştırılmış müebbet

Duruşmada söz alan Eroğlu’nun avukatı, Eroğlu’nun TCK 32. Maddesine göre cezai ehliyeti olmadığını belirtti. Soruşturmanın sakat olduğunu dile getiren avukat, müvekkili hakkında verilen ifadelerin işkence ile alındığını söyledi. Adil yargılanmanın ihlal edildiğini aktaran avukat, “Elle tutulacak delil, tanık beyanlarıdır. Müvekkilimiz hakkında 14 tane tanık beyanı vardır. Bu tanıkların beyanları gece geç saatte avukatsız bir şekilde TEM şubede bir fotoğraf üzerinden teşhis yapılmıştır. Müvekkilimizin de dahil olduğu teşhis fotoğraflarda kişilerin yüzleri mor, elbiseleri yırtık fotoğraflarıdır. İlk aşamadan beri sanıklar, yaptıkları teşhislerde işkence altında yaptıklarını ve iradelerinin sakatlandığını beyan etmişlerdir. Tanık beyanlarının hukuka aykırı delil olarak değerlendirilmesini ve hükme esas teşkil etmemesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, aradan sonra Eroğlu hakkında kararını açıkladı. Mahkeme Eroğlu’na “Ülke bütünlüğünü ve birliğini bozma” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, “Kasten öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve “Kamu malına zarar verme” suçundan ise 3 yıl ceza verildi.

2 tutuklunun duruşması ertelendi

Daha sonra Elazığ T Tipi 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde bulunan Nurullah Akyüz’ün duruşması görüldü. Akyüz ve avukatının hazır bulunduğu duruşmada, Akyüz, tutuklu bulunduğu cezaevinin savunmasına el koyduğunu bundan dolayı savunma yapamayacağını belirtti. Bunun üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 24 Ocak 2020 tarihine erteledi.

Ardından Rojhat Aydın’ın duruşması görüldü. Tokat T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulanan Aydın duruşma salonunda hazır edildi. Aydın, avukatının duruşmada hazır olmadığını ve bundan dolayı savunma yapmayacağını belirtti. Mahkeme heyeti, Aydın’ın avukat bulması ve savunmasını hazırlaması için duruşmayı 20 Şubat 2020 tarihine erteledi.

Daha önce 28 kişi hakkında karar verilmişti

Nusaybin Davası'nda daha önce de 28 tutuklu hakkındaki karar açıklanmıştı. Şimdiye kadar tutuklulardan Yasemin Erkol 10 yıl, Özgür Sevim ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl, İlyas Doğan, Ömer Karataş, Osman Bozkurt, Hamit Acur ve Akar İkbal ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl, Sadık Tan, Bayram Sevgin, Fırat Dari, Mazlum Yaşa ve Hatip Oyman ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl, Ercan Dolaşır ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl, Erkan Benli ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl 3 ay, Baver Başar ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıl, Mehmet Ziriğ ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl, Süleyman Göksel Yerdut ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl, Dilber Tanrıkulu ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıl, Tufan İlbaş ise ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tutuklandıklarında yaşları küçük olan Şükrü Aybek, Heja Alğan, Emre Topçuoğlu, Baran Eman, Çeçan Kilkaya ve Dilan Aslan’a 35’er yıl 10’ar ay hapis cezası verildi. Yine Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde daha önce yargılanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Bağ’a 11 yıl, Zehra Kaya’ya 18 yıl, Fatma Aslan’a da 21 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

2 tutuklunun dosyası kapatıldı

Tutuklulardan Medya Çınar ve Siraç Yüksek, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutuklu bulundukları cezaevlerinde yaşamlarına son verdiklerinden dolayı haklarında açılan davalar kapatıldı.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE