EKONOMİ

İstanbul havalimanı işletmecisi İGA borç yapılandırmasına gidiyor

FERSUDE - Yapım sürecinden itibaren özellikle çevrecilerden yoğun tepkiler alan İstanbul Havalimanı, İngiltere Merkezli International Airport Review dergisi tarafından "Yılın Havalimanı" seçilse de, ...

İstanbul havalimanı işletmecisi İGA borç yapılandırmasına gidiyor
138 Toplam Gösterim

FERSUDE - Yapım sürecinden itibaren özellikle çevrecilerden yoğun tepkiler alan İstanbul Havalimanı, İngiltere Merkezli International Airport Review dergisi tarafından "Yılın Havalimanı" seçilse de, Havalimanı'nın işletmecisi İGA borç yapılandırmasına gitme kararı aldı.

Ortaklarını Kalyon, Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat ve Limak İnşaat’ın oluşturduğu İGA, borçlarını ödeyemeyince yapılandırma kararı aldı.

Şirket, borçlarının en fazla 5 milyar euroluk kısmını (32 milyar TL) yapılandıracak. Bu nedenle İGA, havalimanı projesine yönelik kullanılan kredilerin refinansmanı (Kullanılmış bir kredinin daha avantajlı faiz oranlarına sahip başka bir banka kredisi kullanılarak kapatılması) için Londra merkezli Dome Group’u yetkilendirdi.

İGA’dan Reuters’a yapılan açıklamada, refinansman için yetkilendirme yapıldığı belirtilerek, “İnşaat süreci sonlandı ve yaklaşık bir yıldır çok başarılı bir operasyon süreci yönetiyoruz. Projenin risk yapısı inşaat dönemi ile aynı değil artık. Ortaya çıkan tablo itibarıyla çok önemli bir ekonomik değerden bahsediyoruz. Bu durumdan da faydalanıp İGA olarak proje finansman maliyetini düşürmeyi hedefliyoruz. Bunun için de şartların yeniden degerlendirilmesi için görüşmeler yapıyoruz” denildi.

İstanbul Havalimanı ihalesi 2013 yılında yapılmış, Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon OGG (İGA) ortaklığı ihaleyi 22 milyar 152 milyon euro ile almıştı.

İGA, Ekim 2015’te, toplam 6 milyar euro olarak hedeflenen havalimanı yatırımının 4.5 milyar euro tutarındaki kısmını karşılamak için dört yılı ana para geri ödemesiz olmak üzere toplam 16 yıl vadeli finansman kredisi almıştı.

Krediyi veren bankalar arasında Ziraat Bankası, Halkbank , VakıfBank, DenizBank, Garanti Bankası ve Finansbank bulunuyordu. İGA buna ek olarak havalimanı yatırımı için geçen yıl da 1 milyar euro tutarında ek finansman sağlamıştı.

İGA’nın ortakları arasında Kalyon, Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat ve Limak İnşaat bulunuyor. Daha önce İGA’da hisse sahibi olan Kolin, hisselerini bu yıl içinde diğer ortaklara devretmişti.

Ahval, kredinin 4.5 milyar euroluk bölümünü oluşturan büyük kısmı için anapara ödemesiz kısmının geçen ay dolduğunu duyurmuştu. Bu kredi için, konsorsiyumun limanın işletmesini için kurduğu şirket olan İGA’nın anapara ve faiz olarak 566 milyon euro yatırması gerekiyordu. Buna ek olarak koşulları açıklanmayan 1 milyar euroluk ek kredinin faiz ödemeleri bulunuyor. Bununla birlikte toplam kredi ödemesinin 600 milyon euro’yu aştığı hesaplanıyor.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE