Güncel

Kafka’nın kayıp el yazmaları, Kudüs’te bulundu

FERSUDE - Franz Kafka’nın Avrupa’da kaybolan el yazmaları, Kudüs’te ortaya çıktı Çek yazar Franz Kafka’nın kayıp el yazmalarını bir araya getirmek için 11 yıldır yürütülen “kafkaesk” soruşturma, İ...

Kafka’nın kayıp el yazmaları, Kudüs’te bulundu
0 Toplam Gösterim

FERSUDE - Franz Kafka’nın Avrupa’da kaybolan el yazmaları, Kudüs’te ortaya çıktı

Çek yazar Franz Kafka’nın kayıp el yazmalarını bir araya getirmek için 11 yıldır yürütülen “kafkaesk” soruşturma, İsrail’in Kudüs şehrinde son buldu. Kudüs’teki Milli Kütüphane’de bulunan belgelerin daha önce onlarca yıl İsviçre bankası UBS’nin Zürih’teki merkezinde saklandığı açığa çıktı.

El yazmaları, 11 yıllık soruşturmanın ardından bir araya getirildi

Kafka, 1920’lerdeki ölümünden sonra yok edilmesi şartıyla el yazmalarını yakın arkadaşı Max Brod’a emanet etti. Fakat bu isteği yerine getirmeyen Brod, Çekoslovakya’nın Nazilerce işgal edilmesinin ardından Tel Aviv’e kaçtı. 1968’te ölen Max Brod, sekreteri Esther Hoffe’ye bıraktığı bu el yazmalarının Kudüs İbrani Üniversitesi’ne, Tel Aviv’deki şehir kütüphanesine veya İsrail’deki ya da yurt dışındaki bir başka kuruluşa verilmesini istedi. Hoffe, Brod’un vasiyetini yerine getirmek yerine el yazmalarını sakladı.

Defterlerde, Kafka’nın çizimlerinin yer aldığı bir de defter bulunuyor

Bu el yazmalarını bulmak için Almanya, İsviçre ve İsrail’deki banka kasalarında yürütülen “kafkaesk” soruşturma ise tam 11 yıl sürüyordu. En sonunda İsrail Kudüs’te Milli Kütüphane’de bulunan belgelerin daha önce onlarca yıl İsviçre bankası UBS’nin Zürih’teki merkezinde saklandığı açığa çıktı.

Franz Kafka, dünya edebiyatının en önemli figürlerinden biri

Kafka’ya ait bu el yazmalarının içinde İbranice yazdığı bir defter, 1908’de bitirdiği “Taşrada Düğün Hazırlıkları” adlı öykünün üç farklı taslağı, yüzlerce kişisel mektubu ve bir çizim defteri bulunuyor. El yazmaları, kütüphanenin aldığı karar doğrultusunda çevrimiçi olarak yayımlanacak.

Haber Yanı Reklam
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE