GÜNCEL

Kolera: Ben ölümü bile yendiğimi gördüm

ilk iki söyleşisi okurlarımız tarafından yoğun ilgi ile karşılanan rapçi Kolera, üçüncü söyleşisi ile Gazete Fersude’den Yasemin Akkaya’nın sorularını yanıtladı. FERSUDE – Gazete Fersude Psikoloji...

Kolera: Ben ölümü bile yendiğimi gördüm
214 Toplam Gösterim

ilk iki söyleşisi okurlarımız tarafından yoğun ilgi ile karşılanan rapçi Kolera, üçüncü söyleşisi ile Gazete Fersude’den Yasemin Akkaya’nın sorularını yanıtladı.

FERSUDE – Gazete Fersude Psikoloji Söyleşileri serisi Rap sanatçısı Kolera ile devam ediyor.

Gazete Fersude’de yayımlanan ilk iki söyleşisi okurlarımız tarafından yoğun ilgi ile karşılanan rapçi Kolera, üçüncü söyleşisi ile Gazete Fersude’den Yasemin Akkaya’nın sorularını yanıtladı.

Fersude Psikoloji Söyleşileri’nin 10 Soru 10 Cevap serisinde Yasemin Akkaya’nın bu haftaki konuğu, Rap sanatçısı Kolera

1. Bu seninle ilk röportajımız değil üçüncü röportajımız artık. Hayatını, amaçlarını, hedefini ve kariyerini konuştuk seninle. Şimdi hayatla mücadeleni, psikolojik savaşını ve bu kadar şeyin üstesinden nasıl geldiğini konuşalım Esen.
Hayatını hangi yöne doğru değiştirdin bu süreçte?

-Artık hayat bana sanki bir bireymiş gibi geliyor. Hadi bakalım şimdi ne ile karşıma geleceksin diyorum. Kendisi dişli bir oyuncu gerçekten... Daha kötüsü olamaz dediğinde çok daha kötüsünü sana getirebilecek kadar da gözü kara biri. O ne kadar çetinleşirse ben de o kadar güçlü bir şekilde karşısına çıkıyorum. Onu yendiğimde bana güzel bir hediye sunuyor. Sonra tekrar bakalım bununla başa çıkabilecek misin dercesine yeni bir zorlukla geliveriyor karşıma. Bu herkesin hayatı için geçerli, mücadelemiz ölene kadar devam edecek sadece hepimizin mücadele şekli ve hamleleri farklılık gösteriyor. Hepimiz farklı sıkıntılarla karşılaşıp onu alt ediyoruz. Bu bir bilgisayar oyunu gibi çocuk olmak 1. level idi, nispeten daha kolaydı, level atladıkça daha büyük zorluklarla sınandık hepsini de geçtik, geçtikçe bazı hediyelerle karşılaştık ve seviye atladıkça yeni zorluklarla karşılaşmaya devam ettik.

Bir problemi çözmenin birden çok yolu vardır. Hepimizin hayatla başa çıkma şekli farklı, bir şekilde üstesinden geliyoruz. Hayat ciddi bir savaş şehit olmadıysan kesin gazisindir, bu oyunda hiç yara almamış bir oyuncu göremezsiniz. Bütün oyuncular yaralıdır. Ben gücümü tamamen kendimden alıyorum evet bir ailenin olması, dostlarının olması gerçekten müthiş bir kuvvet ancak acı kişiseldir onunla başa çıkması gereken bizzat kendinsin dolayısıyla kişi önce kendi içinde ihtiyacı olan gücü bulmalı, kendine inanıp güvenmeli. Şahsen her şeyin üstesinden kendime olan inancım, saygım ve sevgim ile geldim. Kendini sevmek çok önemli ben yaşantımın her evresinde kendimi sevdim hayatı sevmemiş olabilirim ama kendimi hep sevdim. Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez her şey geçicidir. Mutluluk varsa geçecektir, keder ve acı varsa o da geçecektir. Zor anların kalıcı olmadığını bir süre sonra biteceğini kendine hatırlatman mücadelen için kuşanabileceğin en önemli silah.

Ben yaşadıklarımın tarifini şu cümleyle ifade etmiştim "acının her rengini iyi bilirim". Sen yaşadıklarını en doğru hangi cümleyle ifade edebilirsin?

Ölümü bile yendiğimi gördüm.

Sence kadının gücü en çok hangi durumlarda belli olur?

Kendine saygısı olan ve bu saygıyı korumak için mücadele eden kadın en güçlü kadındır. Bir kadın bir şeyleri kaybetmemek için ya da bir şeyler kazanmak için kendinden ve değerlerinden ödün vermiyorsa işte o kadın dünyanın en saygı duyulası en güçlü kadınıdır. Sevdiğini kaybetmemek için,işini kaybetmemek için, para kazanmak için, kendine iyi bir yer edinebilmek ve benzeri bir çok şey için kendinden ödün vermen gerekebilir ve bu durum kendine olan saygını kendi gözünde bitiren bir şeydir. Gözü kara olmalı ve bu hayat oyununu kendine karşı çok dürüst oynamalısın. Dönüp geçmişe baktığında hayatını kolaylaştırmak için kendine olan öz saygından ve onurundan ödün vermediğini görüyorsan kendine sevgin, güvenin artar ve çokça güçlenirsin. Zor ama dürüst bir yolu kolay ama sahtekar bir kestirme yola tercih ederim. Yol bitiminde dönüp geriye baktığında kendi şerefinden verdiğin ödünleri görürsen bu gözünde zayıf bir ''ben'' profili çizer zamanla kendine ne sevgin kalır ne de saygın. Dürüstlük ve şeref benim için çok önemli. Gece yastığa başımı koyduğumda biten günü düşünüp analiz etmeden uyumam, bu gece kontrolünde radarıma beni rahatsız eden şeyler takılırsa ertesi gün onu düzeltme eğiliminde olurum. Sanki hayatım sonsuz katlar çıktığım bir bina gibi ilk katları çıkarken hatalar yaparsam üst katlara geldiğimde alt katta yaptığım hatanın tüm binayı yıkabileceğini biliyorum bu nedenle hayatını sağlam bir temele kurmalısın. Yıllar önce yaptığın bir hata bile yıllar sonra binanı sallayabilir o nedenle inşa ettiği binanın katlarını çıkmaya çalışırken belli olur kadının gücü. Aslında bu tüm insanlık için geçerli sadece kadın için değil.

Hayatla mücadelen senden neleri aldı ve neleri kattı?
Benden güvenme duygusunu çaldı. Kimseye güvenemiyorum. Ne kattı dersen kimseye güvenmemem gerektiği dersini kattı. Buna rağmen içimdeki insan sevgisini hiçbir zaman çalamadı...

İnandığın doğrulardan vazgeçtin mi ?
İnandığım doğrunun aslında doğru olmadığını gördüğüm ve vazgeçtiğim oldu tabii ki. Yaşadıkça öğreniyor, deneyimler kazandıkça kendi doğrularımızı güncelliyoruz. Aksi halde bu yerinde saymak hiç gelişmemek olurdu kimse bir bilge olarak doğmuyor sonuçta...

Yalnız kaldığında kimse olmadığında en çok neyi sorguladın hayatında?

Ben zaten yalnız yaşıyorum dolayısıyla çıkıp birileriyle görüşmedikçe 7/24 hep yalnızım müzik ile uğraştığım anlar hariç her şeyi düşünecek yeterince vaktim oluyor. Sorguladığım şeyler gündemimdeki şeylere göre değişiyor bazen bir yargıya varıyorum bazense varamıyorum. En son hatırladığım kadarıyla ''bir adalet var mı'' diye sorguluyordum gerçekten bir adalet var mı? Bazen de hepimizin paylaştığı dünyayı, hayatı sorgularım, ilk insana kadar irdelerim, dünyanın şeklini, onun üzerindeki dünden bugüne yaşanmışlığı, her şeyin nasıl başladığını, uzayı, inanışları, gizemleri, her şeyi sorgularım. Düşünmek, sorgulamak ve dibini araştırmak yapmaktan keyif aldığım bir eylem.

" Ayakta kalmak için bir kadının bir erkeğe asla ihtiyacı yoktur" diyorum hep. Bu konuda ne düşünüyorsun? Sence güç eşit mi yoksa kadının ruhen ve mantıken gücü daha mı yüksek?

Ayakta kalmak için sadece kendi iskelet sistemine ihtiyacın var. 18 yıl boyunca adada unutulup yalnız yaşayan bir kadın var dünyamızda... Ruhen ve mantıken birbirinden üstün kadınlar ve adamlar tanıdım bunun cinsiyetle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Fakat bazı kadınlar için yalnızlık çok ürkütücü bir şey olabiliyor, maddi endişeleri bir kenara bırak, hayatında bir eş ya da sevgili olmadan yaşayamıyorlar işte bu kadınların ayakta kalması için erkeklere ihtiyaçları var... Kadın ya da erkek olsun aşk yaşamak, sevmek ve sevilmek ve dahi sex onun için temel bir ihtiyaçsa birbirleri olmadan yapamazlar. Boş kalamazlar ilişkileri biterse kısa zaman içinde hüzünlerini atlatıp sevme, sevilme ve sex ihtiyacını karşılayacak yeni bir eli tutarlar.

Kalbine,duygularına ve hislerine zarar veren insanları affedecek misin?

Affetmek psikolojik olarak insana iyi gelen, hayatına daha huzurlu devam etmeni sağlayan, kişinin kendi ruhsal ve fiziksel sağlığı için de çokça tavsiye edilen yapıcı bir eylem.Şahsen ben çok büyük bir zarar gördüysem affetmem, yapılan kahpeliği asla unutmam...Bazı şeylerin özrü bazı şeylerin affı yoktur.Yoksa hepimiz insanız hatalarımız, düşüncesizliklerimiz olur ve birbirimize tölerans gösteririz.Hatasız insan olmaz ama bazı hataları görmezden gelebilen bir gevşekten de şerefli,sağlam bir insan olmaz.Bunun ayrımını yapabilmek çok önemli.

Bundan sonraki planların neler? Ne yapmayı düşünüyorsun? Nasıl bir yol çizeceksin?

Benim yolum belli hiç değişmedi.Yaşadıkça ve sağlığım el verdikçe Rap müzik yapmaya devam edeceğim,dinleyicilerime olan sevgimin ve onların bana olan sevgisinin tadını çıkarmaya devam edeceğim.Hayatım için uzun soluklu planlar yapmıyorum hep yakın zamanlı planlarım var.Şu an önümdeki planım bir süredir hazırda beklettiğim '' Kolostrofobi Ep 3 '' isimli çalışmamı dinleyicilerimle buluşturmak ve içerisinde yer alan şarkılardan en sevdiğime, şu ara hazırlıklarıyla meşgul olduğumuz klibini çekip paylaşmak.En yakın planımda ise 2 gündür canımın çektiği tahinli kurabiyeden yapmak var.Benim dışımda gelişen mecburi planlarda ise bu hafta içi hayatımda ilk kez ameliyat olacağım gerçeği var.Uzun vadeli planlar yapmak bana bizzat kişinin kendi hayatına çomak sokması gibi geliyor.Akışına bıraktığında hayat bir miktar daha kolay,bir miktar daha stressiz.

Çok ortak noktamız var,çok yaşanmışlık çok tecrübe. Son olarak seni seven insanlara yaşadığın tecrübelere dayanarak neler söylemek istersin?-

Kimseye kendi yaşanmışlıklarıma bakıp bir akıl vermek istemem.Ancak yaşadıklarıma bakıp çok şey öğrenebilirler.Bu onlar için iyi bir ders de olabilir kötü bir ders de...Tüm sevenlerimi kucaklıyor,müziğimi ve sevgilerini benimle paylaştıkları için çok teşekkür http://ediyorum.Ve tabii ki sana da alışıla gelmiş sığ sorulardan uzak vizyonu geniş sorular hazırladığın için çok teşekkür ederim

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE