GÜNCEL

Man'da sendikalaşan işçiler işten atıldı direniş başladı

FERSUDE - MAN TÜRK iştiraklerinden Bozankaya AŞ’nin Kazan’daki fabrikasında çalışan 10 işçi, Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atıldı. Bakanlığa yetki başvurusu yapıldığı sırada gerçekleşe...

Man'da sendikalaşan işçiler işten atıldı direniş başladı
7 Toplam Gösterim

FERSUDE - MAN TÜRK iştiraklerinden Bozankaya AŞ’nin Kazan’daki fabrikasında çalışan 10 işçi, Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atıldı. Bakanlığa yetki başvurusu yapıldığı sırada gerçekleşen işçi çıkarmalara karşı fabrika önünde direniş başladı

MAN TÜRK’ün iştiraklerinden Bozankaya AŞ’nin Ankara Sincan'daki fabrikasında çalışan işçiler, Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (BMİS) üye oldukları için hem Türk Metal Sendikası’na (TM) geçmeye zorlanıyor hem de sendikal örgütlenme nedeniyle işten atılıyorlar.

Ankara Sincan OSB’de faaliyet gösteren, Bozankaya AŞ şirketinde işçiler, sendikal faaliyetlerde bulundukları ve sendikaya üye oldukları için işten çıkartılan arkadaşlarına destek olmak için direniş başlattı.

Sabah vardiyası öncesi fabrika girişinde toplanan işçilere seslenen Birleşik Metal-İş Sendikası (BMİS) temsilcileri, işçilerin sendikal haklarının engellenemeyeceğini ifade ederken, işçiler de kötü çalışma koşullarına karşı sendika istediklerini dile getirdi. İşçiler, “sendika haktır, engellenemez” sloganıyla eylemde yer alırken, fabrikada kararlılıkla örgütlenmeye devam edeceklerini söyledi.

Fabrikada patronun işçilerin örgütlenmesini engellemek için sarı sendika Türk Metal sendikasını fabrikaya davet ettiği ortaya çıkarken, BMİS’e üye olan işçilerin işten çıkartıldığı öğrenildi.

BMİS’in Sincan OSB ve Kazan’da bulunan her iki fabrikada da örgütlendiği ve yetki almak için Çalışma Bakanlığı’na başvuruda bulunduğu sırada gerçekleşen işçi çıkarmalarda, ilk olarak dün sabah iki işçinin işine son verildi. Arkadaşlarının sendikal örgütlenme nedeniyle işten çıkarılmasını protesto eden Bozankaya işçileri, fabrika önünde direniş başlatarak, sendikal örgütlenmenin yasal bir hak olduğunu, engellenemeyeceğini ifade ettiler.

Hemen arkasından şirket akşam saatlerinde de sekiz işçinin çıkışını verdi. Bu arada tüm metal fabrikalarında olduğu gibi Bozankaya’da da patronun Türk Metal Sendikasını fabrikaya çağırdığı ve zaten tamamlanmış örgütlenmeyi işçi çıkarmaların yanı sıra patronla organik bir yaklaşımla hareket ettiği bilinen Türk Metal Sendikasını fabrikaya çağırarak çözmeye çalıştığı öğrenildi.

Bozankaya işçilerinin işten çıkarmalara karşı fabrika önünde başlattıkları direniş devam ediyor.


Haber Yanı Reklam
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE