SON DAKİKA

Mandalina, portakal ve turunçgillerde gıda boyası tehlikesi – Asrın Keleş yazdı

Bu haber 09 Ekim 2019 - 14:03 'de eklendi.

Turunçgil meyvelerinin kabuk rengi yetiştirildiği bölgenin iklim özelliklerine göre yeşil, sarı ya da turuncu renkte olabilir.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla turunçgiller tezgâhlarda yerini almaya başladı. Narenciye ya da turunçgiller dediğimizde, turunç, portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi ekonomik değeri yüksek olan ve yapraklarını dökmeyen Citrus cinsi meyve ağacı türlerini içine alan bitkileri kastediyorum.

Ülkemizde, genellikle hasat dönemi yaklaştıkça ağaçlarda, hasat sonrasındaysa marketlerde şuanda yeşiline, daha sonrada sarı ve turuncu renkli turunçgil meyvelerine rastlamaya başlayacağız. 

Hem ekonomik değeri yüksek hem besleyici ama…

Kış döneminde tüketici ve sağlık açısından en önemli ürünlerden biri olan portakal, mandalina, greyfurt gibi ürünlerin tüketiciyi yanıltmak için ”boyanarak” pazarlandığı iddiaları, ”kısmen doğru” olmakla birlikte, bunun söz konusu ürünlerin pazarlama amacıyla işlenmesine yönelik, mevzuata uygun bir teknik olduğu ve insan sağlığı açısından olumsuz etkisinin bulunmadığı belirtildi.

Naturel olarak olgunlaşmadan toplanan, muz ve turunçgil ürünleri, tüketici açısından albeni kazandırmak amacıyla, etilen gazı ile sarartılıyor ve daha sonra mumlanıyor. Mevzuata uygun maddeler kullanılarak bu işlemler sırasında, özellikle mumlama sırasında, albeniyi artırmak amacıyla muma doğal gıda boyaları katılabiliyor. Meyvenin etine geçmeyen, kabuğunda kalan bu boyaların tüketiciye sağlık açısından bir etkisi olmadığı belirtilirken, ”pembe-sarı kırmızı kabuklu greyfurtun içinden sarı greyfurt çıkması” gibi tüketici aldığı ürün nedeniyle hayal kırıklığı yaşayabilir. 

Mumlama sırasında kullanılan bu boyaların gıda boyası olup olmadığını denetlenmesi gerektiğinin altını çizmek gerekir. 

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı: ”Mevzuata aykırı uygulama yok” diyor lakin..

Pestisitler daha tehlikeli”

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kurumu Eurostat verilerine göre İspanya, Fransa ve İtalya’nın ardından Türkiye yaklaşık 50 milyon kilo ile en çok pestisit satan ülkelerin başında geliyor.

Narenciye ve muzda mevzuata uygun maddelerle ve mevzuata uygun şekilde yapılan bu tür işlemlerin insan sağlığı açısından bir sakınca yaratmıyor fakat, sebze-meyvede ilaç kalıntılarının daha büyük tehlike oluşturduğunu vurgulamak gerekir. Portakal, mandalina ve limon meyve ağaçlarının yalnız yetişme safhasında değil hasad edildikten sonra da ilaç püskürtülür. Portakal ve mandalina gibi ürünlerin kendi haline bırakılırsa, kabukları üzerindeki klorofil parçalanarak zamanla turuncu renk aldığını, eğer sıcaklık 10-12 dereceye düşerse, bitkinin strese girerek, kendini korumaya aldığını ve daha önce renginin sarardığını söylemek mümkün.

Tüketiciler genelde yeşil kabuklu portakal mandalina almayı, yemeyi tercih etmiyor. Şeker-asit dengesi oluşmuş, olgunluk indeksi oluşmuş olduğu halde kabuğu yeşil olan ürünlerin tüketiciler tarafından tercih edilmesini sağlamak üzere sarartma işlemi uygulanıyor. Yeşil kabuklu mandalina-portakala dışardan etilen gazı verilerek solunum hızlandırılır. Klorofilin hızlı parçalanması sağlanarak, rengin turuncuya dönmesi sağlanır. Bu dünyanın her tarafında uygulanan bir yöntemdir. Aynı yöntem muzda da uygulanır. 

Portakal ve mandalinanın mumlanmasında betakaroten kullanımı nedeniyle renk çıkması olayını ”tüketicilerin aşırı hassasiyeti” olarak nitelendirmek mümkün. Aslında tüketicilerin meyve-sebzede zirai ilaç kalıntısı konusunda daha hassas davranması gerektiğini ve ”Esas tehlike, ilaç kalıntısı” olduğunu bilmesi gerek. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.