GÜNCEL

MESS Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bugün başlıyor

FERSUDE - 186 işyerindeki yaklaşık 130 bin çalışanı ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi'nde görüşmeler bugün başlıyor. Arçelik, Bosch, Ford Otosan, Mercedes, Renault, Siemens, TOFAŞ ve Türk...

MESS Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bugün başlıyor
33 Toplam Gösterim

FERSUDE - 186 işyerindeki yaklaşık 130 bin çalışanı ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi'nde görüşmeler bugün başlıyor.

Arçelik, Bosch, Ford Otosan, Mercedes, Renault, Siemens, TOFAŞ ve Türk Traktör’ün de aralarında olduğu 186 işyerindeki yaklaşık 130 bin çalışanı ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde görüşmeler başlıyor.

Görüşmelerde patron tarafını MESS, işçi tarafını ise Türk Metal, Özçelik-İş ve Birleşik Metal-İş sendikaları temsil ediyor. MESS, Türk Metal Sendikası ve Birleşik Metal-İş ile bugün, Özçelik-İş ile yarın ilk müzakereleri yapacak. Daha önceki görüşmede işçi sendikaları sadece taslaklarını sunmuştu.

Patronlar 4-5 yıllık sözleşme istiyor

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MESS üyesi şirketlerin ekonomik büyüklüğünün 30 milyar doların üzerinde olduğunu, metal sanayisinin net satışlarının yarısından fazlasının üyeleri tarafından yapıldığını vurguladı. İmalat sanayi cirosunun dörtte biri ve ihracatının yüzde 39'unun üyelerince gerçekleştirildiğine dikkati çeken Akkol, işçi sendikalarıyla yürütecekleri müzakerelerde ana eksenlerinin “işyerlerinde çalışma barışının devamı ve ülke sanayisinin rekabet gücünün korunup geliştirilmesi” olacağını dile getirdi. Müzakereler süresince kriz koşullarının dikkate alınacağına inandıklarını dile getiren Akkol, şöyle konuştu: “Ülkemizde işverenler tarafından 3 yıllık sözleşmeler talep edilse de dünyada, metal sanayisindeki toplu iş sözleşmeleri 4-5 yıllık yürürlük süreleriyle yapılıyor. Ülkemizde maalesef henüz bu sürelerle sözleşme yapamıyoruz.”

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak ise ücretlere 2019'un ilk altı ayında toplam yüzde 26,28 zam talep ettiklerini hatırlatarak “Bir önceki dönem yüzyılın sözleşmesi olarak nitelediğimiz bir sözleşmeyle üyelerimiz önemli kazanımlar elde etti. Fakat son dönemde temel tüketim mallarına gelen zamlar, tüm vatandaşlar gibi metal işçisinin de geçim şartlarını zorluyor” dedi. Türk Metal ikinci altı ayda enflasyon oranına artı yüzde 1, üçüncü altı ayda enflasyon oranına artı yüzde 2, dördüncü altı ayda enflasyon oranına artı yüzde 1 ile 2020'de sosyal haklarda enflasyon oranına artı yüzde 3 zam talep ediyor. (Evrensel)

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE