EMEK

"Müşteriler, kargoculara potansiyel virüs taşıyıcısı muamelesi yapıyor"

DİSK Nakliyat-İş Sendikası Genel Sekreteri Erdal Kopal, koronavirüs salgını döneminde artan talepler sonrası risk grubunda olan kargo iş kolunda çalışan işçilerin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Müşteriler, kargoculara potansiyel virüs taşıyıcısı muamelesi yapıyor"
134 Toplam Gösterim

FERSUDE - Ercan Ayrancı

DİSK Nakliyat-İş Sendikası Genel Sekreteri Erdal Kopal, koronavirüs salgını döneminde artan talepler sonrası risk grubunda olan kargo iş kolunda çalışan işçilerin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüs salgını dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına almışken, Türkiye’de uygulanan ve hükümetin ‘Gönüllü karantina’ olarak tanımladığı süreçte iş yoğunluğu en çok artan işkolu kargo ve ambar işçileri oldu. İktidarın ‘Evde kal’ çağrılarında işçileri bu çağrıların dışında tutmalarının tartışmaları sürerken, yurttaşların evde kalması ile birlikte online ortamda yapılan alışverişler çoğaldı. Bu süreçte en çok iş yükü artan ambar ve kargo işçilerinin durumunu DİSK Nakliyat-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal gazetemize değerlendirdi.

Kargo iş gücü bir şubede günlük 1000 kargoya ulaştı

“Bildiğimiz gibi, Koronavirüs hastalığı dünya genelinde küresel bir salgın durumuna gelmiş durumda. Hayatını kaybeden insanlarımızın sayısı gittikçe artmaktadır. Dünyada ve Türkiye’de hastalığın yayılmasını önlemek için bir takım önlemler alınmaya çalışılmıştır. Hastalığın yayılma potansiyeli olan okullar ve benzeri bir kısım işletmeler kapatılmıştır. Fakat geldiğimiz şu aşamada, AKP İktidarı tarafından alınan önlemler yetersiz kalmaktadır. İşçi Sınıfımız için hala işyerlerinde yeterli önlemler alınmadan çalışmaya zorlanmaktadır” diyen Kopal, kargo işçilerinin iş saatlerinin arttığına dikkat çekerek şunları söyledi;

“Özellikle büyük çoğunluğu örgütsüz olan kargo işletmelerinde çalışan işçilerin Koronavirüs salgın günlerinde internet alışverişlerinin artmasıyla iş yükü artmıştır. Kargo işçilerinin neredeyse yüzde yüze varan iş yükünün artmasıyla birlikte çalışma saatleri de 12-13 saate çıkmıştır. Her gün aktarma, transfer merkezlerinden binlerce kargo Türkiye’nin çeşitli şehirlerine gitmektedir. Buralarda çalışma koşulları geçmişten farklı değildir. Hatta iş yükünün artmasıyla daha da kötüleşmiştir. Yemek hizmeti ve hijyen koşullarında da yeterli önlemler alınmamıştır. Kargo işverenleri, Koronavirüsün kargolarla bulaştığına dair bir kanıt olmadığını iddia etmektedir. Bu nedenle de yeterli önlemleri almaktan kaçınmaktadırlar.”

Kornavirüs öncesi  bir kargo şubesine gelen ortalama kargoların 300-400 olduğunu belirten Kopal, salgın sürecinde bir kargo şubesine 1000’den fazla kargonun geldiğini, içlerinde acelesi olmayan bir çok kargonun olduğunu belirterek, çalışanların çalışmak istemediklerini ancak işsiz kalma riski ile karşılaşmamak için çalıştıklarını belirterek şunları ekledi;

“Koronavirüs birkez daha kargo patronlarının çalıştırdığı işçilere reva gördüğü İnsanlık dışı davranışı göstermiştir. Ortalama bir kargo şubesinde, günlük 400-500 kargo gelirken, Koronavirüsle beraber bu sayı neredeyse 1000’e kadar çıkmıştır.”

Kargo işçilerinin potansiyel virüs taşıyıcısı muamelesi gördüğünü belirten Kopal, bu yaklaşımın çalışanları iyice çökerttiğini belirtti.  

“Günlük bir kurye, 80-90 kargo dağıtırken bu sayı 150-200’e çıkmıştır. Bütün bu olağanüstü koşullara rağmen kuryeler kendi yaşamı, sağlığı hiçe sayılarak kargoları müşterilere ulaştırırken sanki, potansiyel Koronavirüs taşıyıcısıymış gibi muamelelerle karşılaşmaktadırlar. Bu davranışlar nedeniyle de çalışanların psikolojileri bozulmakta, evlerine gittiklerinde aileleriyle bile temas etmekten korkar hale gelmişlerdir. Bu nedenlerle çalışanlar psikolojik ve fiziksel çalışma koşullarından dolayı dayanamayıp işten ayrılma noktasına gelmiştir. Tekstil, aksesuar, makyaj ürünleri gibi Koronavirüs salgın günlerinde çok da gerekli olmayan kargo siparişleri verilmektedir ki, bunlara tanık olan kargo çalışanları çalışmak istememektedirler. Kargo patronlarıysa bütün bunlardan, AKP İktidarının İşsizlik Fonundan Parababalarına teşvik üstüne teşvik vermesiyle işlerinin artmasından, kârlarının artmasından son derece memnundurlar. İşin devam etmesi konusunda çalışanları zorlamaya devam etmektedirler. Kargo işçilerinin ve ailelerinin bu koşullarda hiçe sayılan sağlığı için, çok önemli ve acil kargolar (ilaç, gıda vb.) dışında toplama ve dağıtım yapılmamalıdır. Asgari düzeyde çalışanla, bütün önlemler alınarak çalışmaları sağlanmalıdır.” Diyen Kopal sözlerini şöyle tamamladı;

“ Asgari düzeyde işçinin dışındaki tüm çalışanlar ücretli izinli sayılmalıdır. İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Bu nedenle Sendika olarak, virüsün yayılma potansiyelinin yüksek olduğu, başta kargo ve taşımacılık işkolu olmak üzere, üretim sektöründe, fabrikalarda, Türkiye genelinde daha fazla tedbirler alınmalı, önemli işletmeler dışında tüm işyerleri geçici olarak durdurulmalıdır.”

 

 

 

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE