SON DAKİKA

Nergis Kumbasar: Her insan kendi dünyasında, hayatında hiç tahmin etmediğimiz savaşlar veriyor

Bu haber 10 Ağustos 2019 - 22:40 'de eklendi.

Fersude Psikoloji Söyleşileri’nin 10 Soru 10 Cevap serisinde Yasemin Akkaya’nın bu haftaki konuğu, oyuncu Nergis Kumbasar

FERSUDE – Gazete Fersude Psikoloji Söyleşileri serisi şarkıcı oyuncu Nergis Kumbasar ile devam ediyor.


Nergis Kumbasar kimdir? sorusuna ” Beni nasıl görünüyorsanız oyum ” diyen oyuncu Nergis Kumbasar’ın açıklamaları şöyle:

1. Hayatınızda asla unutamadığınız ve sizin için en etkileyici olay neydi tam olarak?

Bunu tek bir olay olarak yazamam.. İnsan hayatında, en azından benim hayatımda 2 olay var.. Birincisi ilk gençlik yıllarımda benim yaşımda bir arkadaşımızın ölümü ve bu gerçekle yüzleşmem oldu.. Daha önceki yüzleşmem de (birincisi çok sarstı o yüzden ilk sıraya koydum) babamın işi dolayısı ile Amerika’ya gitmemiz ve benim 5 yaşında dilini, geleneğini hiç bilmediğim bir okulda, konuşamadığım çocukların arasında kendini bulmam oldu. O yaşta hem yeni bir dil öğrenmeye çalışıp, hem arkadaş edinip kendimi ifade etmeye çalışmak için verdiğim mücadele benim kişiliğimin oluşmasındaki büyük bir rol oynadı! Daha sonra tam her şeye adapte olduğumda Türkiye’ye döndük. Türkçeyi çok iyi konuşuyordum ama bu seferde Türkiye’deki okul sistemi ve arkadaşlara adapte süresi başladı. Ama TED Ankara Kolejinde şahane öğrencilik yıllarım oldu.

2. Bu unutamadığınız olayla nasıl başa çıktınız nasıl savaştınız?

Bu tip olaylar özellikle bir arkadaşın kaybı o yaşlarda dostluğun ve paylaşmanın (duyguları) ne kadar önemli ve iyileştirici olduğunu öğretiyor. Bende arkadaşlarımla birlikte hislerimi paylaşarak, anılarımızı paylaşarak o dönemi geçirdim. Küçük yaştaki Amerika serüvenime gelince o da çok zor bir dönemdi kendimi uzaylı gibi hissediyordum ama yine adapte olmamı sağlayan etrafımdaki benimle yaşıt çocuklarla kaynaşmam ve onların da bana o çocuklara has, ayrım yapmadan, ilgili yaklaşımlarıydı. Yani aslında hayatla ilk öğrendiğim en önemli şey paylaşmaktı acıyı, korkuyu, hüznü, neşeyi, eğlenceyi, parayı, sofrayı. Zaten benim arkadaşlarıma sorsanız söyleyecekleri özelliğim budur. Bu durumdan çok sıkıntılar da çeksem (yenilen bazı kazıklar sonucu) yine de vazgeçmem. Ben buyum.

3. Hayat felsefeniz ve size moral veren şeyler nelerdir tam olarak?

Ölüm ve sağlık hariç hiçbir şeye çok takılmamak! Bunların dışındaki her şeye bir çözüm bulabiliriz. Yeter ki bunu çözerim, bunu yaparım, bunun üstünde çalışırım diyebilelim. Çalışmak çok çok önemli mesela!

4. Elinizde olsa ilk olarak adalet sisteminde neleri değiştirmek isterdiniz?

Benim Twitter’da da takip ettiğim pek çok kadın haklarıyla ilgili hesaplarda bir çok kanun açığı olduğunu ve cinayet işleyenlerin bu açıklardan faydalandığını görüyorum. Mesela failler öldürdükleri kadının arkasından yoksa bile “ilişkimiz vardı diyerek” haksız tahrik indirimi alıyorlar. Bence sistemin tümüyle gözden geçirilmesi lazım.

5. Kadına Şiddet ülkenin en önemli sorunu ama azalmak yerine hep bir artım var; bununla nasıl başa çıkabiliriz neler yapmalıyız?

Bence bu problemle öyle hemen sihirli değnek değdirir gibi baş edemeyiz. Önce ailede annenin eğitimiyle ve en önemlisi babanın anneye davranışını düzeltmesiyle, sonra okulda sonra bu erkeklerle çıkan şahsiyetli kızlarla bu konuda olumlu yönde ilerleriz.

6. Psikolojik destek olmanız gerekirse buradan bu sohbetimizi okuyan insanlara neler demek isterdiniz?

Gördüğümüz her insan kendi dünyasında, hayatında hiç tahmin etmediğimiz savaşlar veriyor en mutlu ve pervasız sandığınız bile. Her şeye olumlu ve empatiyle yaklaşın. Pozitif insanlarla birlikte olun. Muhakkak ilgilendiğiniz bir alan olsun. İşinizi sevin ya da bakış açınızı değiştirerek sevmeye çalışın.

7. Hayatınızda dönüm noktası olarak belirlediğiniz bir dönem var mı? varsa nedir?

Anne olmak hayatımdaki dönüm noktası bence.. Çok korkutucu, çok zevkli, çok mücadele isteyen, çok eğlenceli, çok delirten 🙂 Çok sevindiren, çok verici, çok öğretici, çok şaşırtıcı, çok bilge, çok çaresiz, çok güçlü bir dönem başlıyor . 🙂

8. Mutlu olmak için en çok neye ihtiyacımız var?

Başkalarını bilemem ama benim için sağlık, sevdiklerimin benimle birlikte olması, müzik, kitap, başarı. Kafamın rahat ettiği ve sevdiklerimin de mutlu olduğu kadar para 🙂

9. Psikolojik olarak kötü enerji saçan insanlarla nasıl iletişime geçiyorsunuz onlarla nasıl bir savaşın içindesiniz?

Gülümsüyorum 🙂 Kendimi onların çok alışık olmadığı şekilde ifade ediyorum. Empati yaparak yaklaşıyorum. Ama hala bir sonuç yoksa uzaklaşıyorum. Yenileceğim savaşa girmem, zaten savaş sevmem. Uzlaşabilirsem kalırım.

10. Nergis Kumbasar aslında kimdir?

10.Herkesin kafasında (beni tanıyan ya da tanımayan) farklı bir Nergis’imdir muhakkak. Beni nasıl görünüyorsanız oyum.. Kendimi anlatmayı sevmem! 🙂

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.