GÜNCEL

Özgür Gündem davası ertelendi: Emniyet bazı telefonları kaybetti

Özgür Gündem gazetesine baskın sırasında darp edilen ve gözaltına alınan gazeteciler hakkında açılan dava duruşması ertelendi. Emniyet, gazetecilere ait el konulan kimi telefon ve sim kartlarının kaybolduğunu ileri sürdü.

Özgür Gündem davası ertelendi: Emniyet bazı telefonları kaybetti
84 Toplam Gösterim

FERSUDE - Özgür Gündem gazetesine baskın sırasında darp edilen ve gözaltına alınan gazeteciler hakkında açılan dava duruşması ertelendi. Emniyet, gazetecilere ait el konulan kimi telefon ve sim kartlarının kaybolduğunu ileri sürdü. 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine 16 Ağustos 2016 tarihinde yapılan polis baskınında darp edilerek gözaltına alınan gazeteciler hakkında daha sonra "Hakaret" ve "Görevi yaptırmamak için direnmek" suçlamasıyla açılan davanın 6'ıncı duruşması görüldü. Çoğu Özgür Gündem çalışanı olan 22 kişi hakkında açılan dava duruşması İstanbul 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sadece avukatlar duruşmada hazır bulundu. 
 
Avukatlar telefonların akıbetini sordu
 
Baskın sırasında el konulan telefon ve diğer dijital materyallerin akıbeti hakkında mahkemeye cevap geldiği görüldü. Avukatlar, önceki savunmalarını tekrar ettiklerini ve eksik hususların giderilmesini istedi. Avukatlar, baskın sırasında el konulan telefonlarda gazetecileri darp eden polislerin görüntüsünün olduğunu ve dolayısıyla bu soruşturma ile ilgisi olduğu için incelemesi biten telefonların iadesini istedi. 
 
Bazı telefonlar kayıp!
 
Taksim Şehit Haşim Usta Polis Merkezi Amirliği’nden mahkemeye gelen yazıda, baskın sırasında Kemal Bozkurt’a ait baskın sırasında el konulan cep telefonu ve sim kartı ile Davut Uçar’a ait cep telefonu, sim kartı ve iki hafıza kartının kaybolduğu ileri sürüldü. Konuya ilişkin savunması istenen polis, emniyet amirliğinde ağzı açık bir çuvalda tutulan materyallerde sayım yaptıklarını, ancak Bozkurt ve Uçar’a ait malzemelerin kaybolduğunu savundu. 
 
Durışma ertelendi
 
Mahkeme, hakkında yakalama kararı olan gazeteciler Amine Demirkıran, Günay Aksoy, Bayram Balcı ve Ersin Çaksu’nun yakalama kararının beklemesine, gelen evraklar gelip incelenene kadar müdafi avukatlara süre verilmesine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosuna müzekkere yazılarak dosya arasına giren emniyet ile ilgili yazılan yazının cevabı beklemesine karar verdi. 
 
Duruşma 2 Haziran’a ertelendi.  

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE