Güncel

Pembe Hayat'tan 'seks işçiliği' tartışmalarına yönelik açıklama

FERSUDE - Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, son dönemde yürütülen "seks işçiliği" tartışmalarına yönelik açıklama yayınladı. Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği yaklaşık bir haftadır sosyal me...

Pembe Hayat'tan 'seks işçiliği' tartışmalarına yönelik açıklama
2 Toplam Gösterim

FERSUDE - Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, son dönemde yürütülen "seks işçiliği" tartışmalarına yönelik açıklama yayınladı.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği yaklaşık bir haftadır sosyal medya mecrası Twitter’da “seks işçiliği” kavramı üzerinden yürüyen tartışmalara dair bir açıklama yayımladı.

Yapılan açıklamada seks işçiliğinin de bir işçilik olduğuna, herhangi bir işçinin emek piyasasında maruz kaldığı sömürü ne ise seks işçilerinin yaşadığı sömürünün de aynı kökten beslendiğine, seks işçilerini mücadele edilmesi gereken bir öcüye çeviren tüm söylemlerin; sistemi değil doğrudan seks işçilerini hedefe koyduğuna dikkat çekildi:

Herhangi bir işçinin emek piyasasında maruz kaldığı sömürü ne ise, seks işçilerinin yaşadığı sömürü de aynı kökten beslenir. Sömürü mesleğin kendisinde değil; bu mesleği icra eden biz orospuların haklarını gözetmeyen devlet ve onun hukuk mekanizmalarında ve ekonomik sistemde gizlidir.

Patronsuz ve pezevenksiz bir dünya hepimizin talebidir” diyen Pembe Hayat’ın açıklamasında, seks işçilerinin de diğer işçiler gibi maruz kaldıkları sömürü, baskı ve şiddete karşı kendi hakları için mücadele etmelerinin kabullenilmesi gerektiğine dikkat çekildi: “Bugünkü ekonomik sistem içerisinde işçiler ve emekçiler için mücadele edilirken, nasıl ki, işçiler ve emekçiler gözetilerek ve mücadelenin özneleri olarak ele alınıyorsa; seks işçilerinin hakları için mücadele edilirken de seks işçileri özne olarak kabul edilmelidir. Seks işçiliğiyle, seks işçilerine karşı bir mücadele orospufobiktir.

(Sendikaorg)

Ne olmuştu?

KHK’lere karşı mücadele eden Yüksel Direnişçilerinden öğretmen Acun Karadağ, 7 Temmuz tarihli “Genelevleri kapatma önerisine seks işçilerinden tepki” başlıklı bir habere “Gönder eşini o da işçilik yapsın o zaman bu işse” diyerek cevap vermiş, ardından da Twitter’da “seks işçiliği” kavramı üzerine uzun tartışmalar yaşanmıştı.

Haber Yanı Reklam
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE