TEKNOLOJİ

Podcast ne ki? Nasıl olacak o? - Oğuz Bakır yazdı

Sözlük anlamı olarak, "bir web sitesi vasıtasıyla bilgisayar ya da akıllı cihazlara dinlenebilen kayıt" şeklinde tanımlanan podcast,çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programl...

Podcast ne ki? Nasıl olacak o? - Oğuz Bakır yazdı
12 Toplam Gösterim

Sözlük anlamı olarak, "bir web sitesi vasıtasıyla bilgisayar ya da akıllı cihazlara dinlenebilen kayıt" şeklinde tanımlanan podcast,çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden -genellikle feed (bildirim) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek şekilde yayınlanması ve bu şekilde indirilmiş dosyalardır. 

Gazeteci Serdar Kuzuloğlu'nun 14 Ağustos 2013 tarihinde blogunda yayınladığı konuya ilişkin yazısında, hem 2000'li yıllarda tüm dünyanın hayatına giren podcast'in başlangıcını, hem de ismen nereden oluştuğunu şöyle anlatır:

Pod’un salgın gibi yayıldığı, pıtrak gibi taklitlerinin çıktığı, cep telefonlarınn henüz müzik dinleme konusunda çok iddialı olmadığı yıllarda iPod ve Broadcast (yayın) terimlerinin harmanından doğdu. MTV’nin en popüler VJ’lerinden Adam Curry‘nin fikrini Dave Winer‘ın RSS ortamına uyarlamasıyla o zamana kadar var olmayan, ilginç bir şekilde kimsenin aklına gelmemiş bir şey ortaya çıkmıştı.

Bu sayede aynen RSS ile bir sitenin içeriğine abone olur gibi (örneğin bu site) ses dosyası içeren RSS’lere abone olarak yayınlar takip edilebilecek, yeni bölümler eklendiğinde yine özel podcast uygulamalarıyla otomatik olarak indirilecek (download) ve istendiği an bilgisayar ya da herhangi bir cihazdan dinlenebilecekti.

Curry’nin o dönem çok ses getiren öncü yayınlarıyla podcast yayıncılığı epey popülerleşti. Geleneksel radyo programları dahi bu formatta destek vermeye başladı. Aynı dönemde Curry yayın yapmak isteyecek diğer kişilere yönelik bir web sitesi kurdu. Milyonlarca dolar yatırım alarak köşeyi döndü.

Ve sonunda iPod’un ağababası Apple olaya el attı ve iPod yazılımı içine Podcast kategorisi ekledi. iTunes’un podcast kategorisi (ABDTR ve diğerleri) ve bir anda binlerce yayınla doldu. Aklınıza gelen HER konuda, dünyanın her yerinden, adını daha önce hiç duymadığınız kişiler harika yayınlar yapmaya başladı. Tek tıkla abone olup her sıkıldığınızda açıp dinleyebiliyordunuz. Gerisi çorap söküğü gibi geldi.

Video kaydı da Podcast sayılır mı?

Spotify, Spreaker, iTunnes, Google Podcast, hatta Youtube'dan bile ulaştığınız podcast yayınlarına bakarsanız bir çoğunun video konseptli yayınların ses kaydı olduğunu görürsünüz. Ancak, az önce de bahsettiğim gibi 'podcast' aslında ses üzerine yapılan bir şeydir. Yani evet, videoların sesini podcast olarak yayınlayabilirsiniz. Ama onlar podcast değildir, sadece videoların ses kayıtlarıdır. 

Evrensel bir yapıya sahip olan (sadece bir bölgeye ait olmayan yapı) podcast ile sesli ve görsel kaynaklara ulaşmanız mümkündür. Hem de ücretsiz olarak. Bu kaynaklar Türkçe, İngilizce müzik, dil dersi, haber, eğitim ve daha pek çok konuyu barındırır.  Öyle ki podcast dinleme alışkanlığını edindikten sonra yolda, evde ve farklı şekillerde zamanınızı podcast dinleyerek geçireceğinize emin olabilirsiniz. Son derece geniş yelpazeye sahip ve hafife alınmayacak bir sistem olan podcast ile yapabilecekleriniz size kalmış.

Güncel Podcast dinlenme oranları ve sektör verileri

Podcast konusunda Türkiye'deki kaynak olan Podiolab'taki bilgilere baktığımızda şu bilgiler karşımıza çıkıyor: 

 • Apple’ın 2018 verilerine göre iTunes  içerisinde;
 • Toplam 525 bin toplam podcast ve 18.5 milyon bölüm yer alıyor.
 • 155 ülkeden, 100 farklı dilden podcast yayınlanıyor
 • 2014 yılında 7 milyar podcast download edilmiş.
 • 2016 yılında 10.5 milyar podcast download edilmiş.
 • 2017 yılında ise bu rakam 13.7 milyar download rakamına erişmiş.
 • 2018 Mart ayında ise Apple Podcast 50 milyar podcast download rakamını geçti.
 • Edison Research’in yaptığı araştırmaya göre: bir podcast dinleyicisi haftada, ortalama 7 podcastdinliyor.
 • Podcast dinlemelerinin %49‘u evde gerçekleşirken %22‘si yolda, araç kullanırken dinleniyor.
 • Mobil cihazlarda podcast dinleme oranı 2014 yılından bu yana %157 artmış durumda.
 • Dinleyicilerin %19‘u podcast dinleme hızlarını arttırarak dinliyor yayınları.
 • 2017’den 2018 yılına kadın podcast dinleyici oranı %14 artış gösterdi.
 • Podcast dinleyicilerinin 5’te 4’ü başladığı podcast bölümünün tamamını dinliyor.

Neden Podcast yayını yapmalıyız?

Gerek yurt dışında gerek Türkiye’de içerik tüketim alışkanlıkları hızla şekil değiştiriyor. Özellikle medya sektöründe deprem niteliğinde değişimlerle gazeteler kapanıyor, dergiler küçülüyor, gazeteciler ve yayıncılar bağımsız yayıncılık araçları ile kendi yayınlarını yapmaya başlıyor. Marka tarafında ise dinleyicilerin daha niş alanlarda reklam mesajlarını alabileceği temiz alanlar gittikçe azalıyor ve reklam kirliliği artarken dikkat azalıyor. Podcast yayınları dinleyicinin dikkatinin oldukça yüksek olduğu, yayıncılığa giriş bariyerinin de yine oldukça düşük olduğu bir yayın kanalı.

Podcast yayıncılığı sadece içerik profesyonelleri, gazeteciler, yayıncılar veya marka tarafı için değil aynı zamanda bireysel marka oluşturma, hobi amaçlı bilgi paylaşımı yapma ve kişisel uzmanlık alanınızda kendinizi öne çıkarmak gibi bir çok alanda bireysel olarak da kullanılabilecek bir yayın aracı.

Podcast Yayıncılığının Faydaları Neler?

Podcast yayınları size ya da markanıza bir çok farklı alanda fayda yaratabilir.

Fikir Önderliği:


Podcast yayınlarınızla uzman olduğunuz konuda kaliteli içerik üretip, alanında uzman konuklar aldıkça, dinleyici kitlenizi arttırdıkça bu alandaki bilginizi ve uzmanlığınızı yaygınlaştıracak ve dinleyicilerinizin algısında bu alanda bir fikir önderi olarak hatırlanmanızı sağlayabileceksiniz.

SEO aracı olarak podcast show notları:


İşinizi zorlaştıracak olmakla birlikte eğer podcast bölümlerinizin herbirinin metin haline çevirerek show notlarınızı yayınlarsanız konuşmalarınızın metinleri arama motorlarında size ciddi bir avantaj sağlayacak ve seo açısından markanıza veya kişisel markanıza ciddi bir kastkı sağlayacaktır.

Kişisel çevrenizi geliştirme (networking):

Podcast yayıncılığının en keyifli ve güzel yanı ilgilendiğiniz alanda, her bölümde farklı ve uzman kişilerle tanışabilme fırsatınızın olması. Üstelik alanının önemli kişilerini konuk ettikçe bu kişiler de kendi ağları içerisinde ilgili bölümü paylaştıkça çarpan etkiniz artmaya başlıyor ve daha fazla kişiye erişme, daha fazla kişiyle tanışma fırsatı elde ediyorsunuz. Bu hem podcast yayınınızı besliyor, hem de kişisel ağınızı.

Podcast yayınınız için konu ve içerik belirlemek

Podcast yayıncılığı ile ilgili kritik verileri ve podcast faydalarını paylaştık. Şimdi podcast ana teması, yayın akışı, yayın tipi ve içerikleri belirleme kısmına geçeceğiz. Buraya kadar okudunuz, bir podcast yayını başlatmak istiyorsunuz ve niyetliyseniz çok güzel. Ancak işe girişmeden önce mutlaka yanıtını vermeniz gereken 3 ana soru var. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar podcast yayıncılığı yapıp yapmamanız konusunda size yol gösterecek. Emin olun sonradan pişman olmaktansa şimdi yanıtını bulup planlı programlı ilerlemek her anlamda vakit kazandıracak size.

Podcast yayınınız ne uzunlukta olmalı?

Podcast yayınlarının genel ortalaması 20 dakika ile 45 dakika arasında değişmektedir. Optimum uzunluk 30 dakika olsa da yayın uzunluğu sizin kendi dinleyiciniz ile kurduğunuz etkileşime ve içeriğinizin kalitesine göre değişebilir. Mutlaka uymanız gereken bir süre sınırı olmasa da dinleyicinin kesilmeden başlayıp bitirebilmesi için 30 dakika en uygun süredir.

Eğer çok etkili bir röportaj yaptınız ve elinizde 1 saatlik bir içerik varsa bir seferde hepsini kullanmak yerine iki bölümlü bir yayın haline getirip içerikten daha çok faydalanmayı tercih edebilirsiniz. Böylece hem yayın sayınız artar, hem dinleyiciyi bir saat yayın başında tutmak için zorlamaz hem de daha fazla dinleyici çekebilirsiniz. Ayrıca yayın süresi uzadıkça kayıt sonrası yapmanız gereken post-prodüksiyon, ses editleme süreniz de artacak. Bunu da hesaba katmanız faydalı olur.

Podcast nasıl yapılır?

Son olarak "Nasıl yapılır?" kısmına bakacak olursak, aslına bakarsanız farklı farklı teknolojik araçlar ile podcast üretmeniz elbette olağan bir şey. Ama bu yazıda sizlere ekonomik olarak en ucuz ve en kolay kaydetme şeklinden bahsedeceğim. Zira podcaste yeni başlayanlar için en kolay şekli ile yayın yapmak her zaman daha iyidir. 

Öncelikle kayıt cihazınız olarak telefonunuzu ve telefonunuzun kulaklığındaki mikrofon bölümünden kayıt yapabilirsiniz. 

Haber Yanı Reklam
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE